Pepa nastoupil v tříčlenné skupině spolu s Belgičankou Lamberechts a Kanaďanem Gauthierem. Kanadský závodník patří dlouhodobě do světové špičky, patří mu celkové 7. místo ve světovém žebříčku a v minulém roce vyhrál Americký šampionát.

„S vědomím, že pouze obě vítězství nebo výborné skóre zajistí Pepovi postup ze skupiny mezi 16 nejlepších hráčů, nastoupil k prvnímu zápasu s Belgičankou. Po skvělém výkonu v prvních třech směnách se Pepa ujal vysokého vedení 7:0. Hlavně druhá směna byla excelentní, Jozef v ní nasázel soupeřce 4 body. Belgičanka následně ukázala proč je ve výběru, který v soutěži párů vybojoval zlaté medaile. Skvělou hrou v poslední směně vybojovala 4 body a snížila na konečných 7:4. To se nakonec ukázalo jako rozhodující pro postup nebo spíše nepostup ze skupiny," vylíčil Jozef Suchý, otec Pepči a předseda OS PARENT PROJECT.

V druhém zápase proti favorizovanému Kanaďanovi začal Pepa velmi nebojácně a ujal se vedení. Následně soupeř výbornou hrou otočil skóre na 3:1. „Pepa ještě zápas zdramatizoval, když snížil na rozdíl jediného bodu. Kanaďan ovšem ukázal, proč patří do světové špičky. V poslední rozhodující směně si díky skvělému zahájení a hlavně zkušené hře pohlídal vedení a nakonec ještě přidal 2 bodíky. Celkově vyhrál zápas v poměru 5:2."

Pepa nakonec skončil 2.ve skupině a na celkově 19. místě, tedy třetím nepostupovém.

„Bohužel Boccia není známý a populární sport a finanční podpora je velmi nízká. To znamená, že si všechny náklady spojené s účastí na mezinárodních závodech musí Pepa hradit sám nebo prostřednictvím sponzorů. Pepa se závodů v Portugalsku mohl zúčastnit díky finanční podpoře města Hrob, za což patří vedení města velké poděkování. Díky podpoře města Hrob a skvělým výsledkům na mezinárodních (17.místo na ME 2013, 1.místo na mezinárodních závodech v Polsku a na 2.místo na Slovensku) i domácích závodech (celkové 2. místo za minulý rok v první lize) se Pepa nominoval na letošní Mistrovství světa v Pekingu, které se koná v září," řekl Pepči táta a dodal: „Snad se nám podaří získat dostatek peněz na účast náklady jsou cca 125 tis Kč startovné + letenky pro hráče a asistenta. Účast na Mistrovství světa je nepředstavitelný úspěch kluka z malého města, který se i přes svůj zdravotní handicap, problémy s halou na trénování (trénuje v tělocvičně základní školy v Dubí, a to díky podpoře starosty města Dubí, díky ochotě ředitele školy a paní správcové) a financím dokázal probojovat mezi světovou závodnickou špičku."(red)

--------------------------------------------

Co je Duchenneova svalová dystrofie?

Je gonozomální recesivní vrozené onemocnění způsobené mutací genu kódujícího protein dystrofin. Je pojmenováno podle francouzského neurologa Guillauma Duchenna de Boulogneho. DMD je smrtelné, zatím neléčitelné onemocnění, které se klinicky manifestuje u chlapců. Jde o nejčastější typ svalové dystrofie, incidence se udává jeden případ na 3500 narozených chlapců.

--------------------------------------------

Co je boccia?

Boccia je modifikace klasických her (boccia, boules, petanque, lawn bowling). Boccia je test přesnosti a kontroly svalové síly, vyžadující vysoké soustředění a koncentraci. Cílem je umístit hodem míč co nejblíže cílovému míči „jacku". Boccia se hraje v mnoha zemích po celém světě a je otevřena pro postižené spastiky a relativně stejně postižené vozíčkáře s jiným druhem postižení. Boccia je Paralympijský sport . Všechny divize jsou smíšené a zahrnují 4 individuální a 3 týmové (párové) soutěže. Boccia se hraje na vyznačeném kurtu převážně v tělocvičnách s rovným a tvrdým povrchem.