Jak dlouho trvá příprava policejního psa, který je poté povoláván k vyhledávání výbušnin?
Základem je vybrat psy, kteří jsou vhodní. Setkal jsem se také s případem, kdy pes byl absolutně perfektní v kurzu a bez problémů ho absolvoval, ale pak se stal nevhodným. Úplně ztratil zájem. Takovýto psi se musejí dodatečně vyřadit. V podstatě to musí být pes, který má už od začátku zájem o aporty, ať už je to klasická kynologie nebo speciální výcvik na vyhledávání drog a výbušnin. Po úspěšném výběru musí psovod získat vzájemný kontakt s pejskem. Jde na tři měsíce do speciálního kurzu, kde se už soustředí na vyhledávání určitých látek a podobně.
Někteří lidé si myslí, že pes drogař musí být závislý na drogách. Je to pravda?
V žádném případě. Také jsem se s tímto názorem setkal, Každému se to ale snažím vyvrátit. Pes, který vyhledává například výbušniny, není na nich závislý. Je to čistě v tom, že pes si spojí pach, ať už je to výbušnina, droga a nebo zápach od zbraní s nějakou příjemnou věcí, což je pro něj odměna, třeba míček a nebo pamlsek. Od toho se celý výcvik vyvíjí. Není to v žádném případě o tom, že by pes užíval drogu. Pach se tomu psovi prostě musí vtisknout do paměti. Pes určitým způsobem označí místo, kde ten pach cítí a okamžitě pro něj následuje odměna. Dělá to pro zábavu, i když je to vlastně jeho práce.
Jak to probíhá přímo v akci?
Musí být souhra psovoda a psa. Psovod nejprve na místě v případě možného výskytu výbušniny celý prostor opticky obhlídne. Může tam být třeba natažený vlasec, na který pes nereaguje a což může třeba spustit systém.A pak už záleží na psovodovi, jak má vycvičeného pejska. Třeba s ním chodí a ukazuje mu, kam si má čichnout, kde jsou podezřelá místa.