„Zvolili jsme tuto formu, protože si myslíme, že jinak by současná koalice žádnou debatu nepřipustila. Na to, dostat tento bod na program, jednání jako opozice nemáme dostatečný počet hlasů," řekl zastupitel Jiří Řehák. Podle něho debatovat o takových věcech komunisté příliš nechtějí a sociální demokraté nemohou, protože jejich radní Jana Vaňhová a Arno Fišera o dotacích tehdy rozhodovali.

Vysvětlil, že podle zákona se musí krajské zastupitelstvo zabývat peticí, pod kterou je 1000 podpisů. Petici zatím umístili na internet, tento týden začali podpisy sbírat i fyzicky po kraji. „Myslím si, že sehnat 1000 podpisů, nebude v tomto případě nic obtížného," uvedl Řehák. Včera bylo pod elektronickou verzí petice téměř 300 podpisů. Mnohé z nich ale nebyly od obyvatel Ústeckého kraje. Hejtman Oldřich Bubeníček Deníku řekl, že nevidí jediný důvod, proč by se otázkou odpovědnosti měli zastupitelé zabývat. „Taková věc jim ani nepřísluší. Pokud vím, vyšetřuje tyto věci policie a je na ní, aby případné porušení zákona odhalila. Pak ať se tím zabývá soud," uvedl Bubeníček.

Podle něho je důležité, aby se zastupitelé shodli především na tom, jak se vypořádat s požadavky Evropské unie. Zhruba 2,5 miliardy korun, které požaduje zaplatit, mají podle vlády uhradit Ústecký a Karlovarský kraj. Pro oba to znamená velmi velkou zátěž.

„Policie samozřejmě má konat. Ale ta řeší právní odpovědnost, nikoli politickou," oponuje Řehák.

Někteří obyvatelé Ústeckého kraje se domnívají, že by mělo být jasně řečeno, kdo za vše může. „Pokud vím, byli v čele ROP politici. Nejdéle Jiří Šulc," tvrdí například Stanislav Hanuš

Policisté se děním kolem dotačního úřadu stále zabývají. Bývalého ředitele Petra Kušnierze již soud odsoudil k pěti letům vězení. Před několika dny nastoupil do vězení. Stíhaní jsou i další dva ředitelé úřadu a někteří úředníci. Nejvýše postaveným politikem, který byl obviněný, je bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda. (vl)