Takové policejní manévry, jaké v pondělí vyvolalo přepadení klenotnictví v centru města, Teplice dlouho nezažily. Filmaři by je mohli využít jako akční záběry do kriminálek. Desítky zasahujících policistů v neprůstřelných vestách, za nimi zvědavci z řad veřejnosti, kteří by nejraději prorazili policejní pásky, aby se dostali co nejblíže. Pro personál v obchodě, ve kterém „úřadovali“ hned čtyři lupiči najednou, to ale v pondělí dopoledne rozhodně nebyl žádný med. Náročné jsou takové situace především na psychiku.

Přestože lupič obsluze fyzicky neublíží, může mít dlouhodobé psychické následky. „V první řadě to v takových případech pro oběť znamená šok. Následně by mohla trpět zhoršením spánku, probouzením, vracením se toho okamžiku a podobně," zmínil už v minulosti v Deníku na toto téma psycholog Jan Konečný.

Do podobné situace se před lety dostala například 45letá Mirka. Pracovala na čerpací stanici, kterou také přepadli lupiči. „Když vám přiloží někdo pistoli k hlavě, vůbec v ten moment neřešíte, zda to je hračka za pár korun, nebo zda je to opravdová nabitá zbraň,“ říká žena, která se dodnes občas budí v noci upocená a zděšená, když se jí vybaví nepříjemný zážitek. „Jde vám především o vaše zdraví. Snažíte se intuitivně dělat to, co vám dotyčný s namířenou pistolí přikazuje,“ dodává. Po přepadení skončila v péči lékařů, protože byla v šoku. Vydala lupiči peníze z pokladny a lehla si na zem. Co bylo dál, si už příliš nepamatuje. Zraněná nebyla.

Podobné hrůzné zkušenosti zůstanou zřejmě vepsány do paměti prodavačky přepadeného klenotnictví. Od jednoho z pachatelů, kteří vešli do prodejny, totiž inkasovala nemalou dávku z pepřového spreje přímo do obličeje. Podle záběrů z kamery skončila po útoku na zemi a čekala, co bude. Když se při policejním zásahu dostala z obchodu, převzali si ji záchranáři. „Odvezli jsme jednu osobu s lehčím zraněním,“ potvrdil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Policie se o přepadení dozvěděla před jedenáctou hodinou. Po jejím příjezdu na místo vše nasvědčovalo tomu, že se pachatelé ještě nachází uvnitř. Uniformovaní muži proto obklíčili okolí budovy. Zároveň dávali megafonem výzvy s tím, aby případní pachatelé opustili budovu. „Bylo to slyšet až k nám a to jsme skoro na druhé straně ulice,“ líčila žena z jednoho z obchodů. Policisté poté provozovatele obchodů na pěší zóně v Krupské ulici obcházeli a varovali je, aby se chovali obezřetně. Raději se zamkli a zdržovali se co nejdále od výloh. Studenti z průmyslovky na vedlejším Benešově náměstí nesměli ze školy. Teprve poté, co se ukázalo, že lupiči utekli ještě před příjezdem policie, opatření v ulicích zvolnilo.

Pachatelé odcizili luxusní pánské a dámské hodinky různých značek. Policie z taktických důvodů nechce přesnou škodu zveřejnit. „Podle předběžného vyčíslení způsobili škodu velkého rozsahu,“ konstatovala 24 hodin po přepadení mluvčí krajské policie Šárka Poláčková. MF Dnes v úterý uvedla, že pachatelé museli dobře vědět, kam jdou a že v obchodu je drahé zboží. „Jedny hodinky stojí v průměru sto tisíc, vzali jich asi padesát,“ sdělil zmíněnému deníku přepadený majitel obchodu. Pachatelé podle policie mohli zmizet do Německa.