Alex Varfalvi Revival má za sebou další ročník. V sobotu se na startu tradičního pivního pochodu po teplických hospodách sešlo devětašedesát žíznivců. Startovalo se na nádraží Zámecká zahrada. Konec byl na Hvězdě v šanovském sídlišti. Po cestě čtrnáct zastavení. V každé hospodě na trase si dát pivo a vyfasovat razítko, pro kontrolu.

Jarda Pichlík.„Letos to je u příležitosti připomínky stých narozenin Alexe Varfalviho," řekl hned v úvodu na startu ve svém projevu Jarda Pichlík, který stojí za zrodem této akce. Dnes už v pozici čestného prezidenta, když ho před lety vystřídal na tomto postu známý místní meteorolog Martin Novák.

Na straně pořadatelů bylo vidět i zklamání z toho, že některé předjednané hospody neměly otevřeno, takže se muselo hledat narychlo náhradní a bonusové řešení. I tak se ale letošní pochod vydařil.

Možno zakončit vzkazem z profilu na facebooku, kam se už také protlačila tato teplická postava, Alex Varfalvi. Stávající prezident zde ve své komunitě po sobotním pochodu napsal: „Gratuluji všem, kteří došli, a cítím s těmi, kdo ne… Tož za rok!"

Právě na tomto profilu také najdete fotky z celé akce. ZDE

Pod čarou

Každý rok se lidé ptají, kdo byl Varfalvi, a také proč je někde Popova trasa. Dvě odlišné věci. Pokud nechcete rozzuřit pořadatele pivních pochodů Alexe Varfalviho, pak se jich ani neptejte na spojení Poppa a Varfalviho. Žádné totiž není. A nikdy ani nebylo. Všudypřítomné nápisy Poppova trasa a to nejen v Teplicích, viděl jsem je i v Praze, nemají nic společného s tím, kudy a proč se chodí pochod Alexe Varfalviho, nyní už v revivalové podobě. Tady jsou pro doplnění jen některé fakta, které jsem kdesi vyčetl. A myslím, že už je někde publikoval i Jarda Pichlík (pokud jsem si ho s tím spojil neprávem, pak se mu tímto zároveň omlouvám): Franz Popp byl teplický dirigent. Za nápisy jsou různí příznivci umění, tedy divadelníci a konzervatoristé, kteří to vymysleli jako určitou pomstu dirigentovi téhož jména. Právě on lovil podle legendy v podobných zařízeních zájemce pro své rejdy. Ale rozhodně nemá nic společného se jménem Varfalvi. A kdo byl tedy Alex Varfalvi? Internet vám toho o něm příliš neřekne. V Teplicích, v rovinách Jardy Pichlíka a Martina Nováka, ho ale znají dobře. Pivní pochody jsou vzpomínkou na muže z nádvorní party tehdejší teplické nemocnice. V první polovině minulého století také kostelníka v Maďarsku, ale rovněž bojovníka v bitvě u Voroněže. Dvě desítky předchozích ročníků Memoriálu A.V. a nadcházející Revivaly, jsou oslavou nepřekonatelného „notordy", zasloužilce, jenž dokázal do svých osmdesáti let chlastat flašku borovičky denně, aniž by ho někdo viděl konzumovat něco méně tekutého. Jaterní testy měl v pořádku.

Alex Varfalvi Revival

Zápis na startu, v restauraci na nádraží Zámecká zahrada. Přihlášeno 69 lidí.