Podobné změny v systému placení parkovného připravují v Teplicích. „Zatím to projednáváme. Bavíme se o ucelených možnostech modernizace a rozšíření systému placeného parkování včetně zkapacitnění,“ sdělil primátor Hynek Hanza.

Bílina spustila novou online platbu za parkování od 1. května. Řidiči po odstavení auta na placeném parkovišti v centru města mohou zaplatit SMS zprávou nebo kartou přes platební bránu banky. Nemusí chodit přes náměstí k automatu a zpět. Podle informace z radnice ale i tyto automaty pro placení v hotovosti na parkovištích v Bílině zůstanou jako jedna z možností. Držitel platného průkazu ZTP(/P) a současně platného parkovacího průkazu pro OZP parkuje na označeném místě pro vozíčkáře zdarma, parkovací lístek tisknout nemusí nikdy.

Benefice S kordem pro Jirku u rybníku v Proboštově
Krampusáci podpořili v Proboštově benefiční akci ve prospěch Kačenky a Kryštofa

Placení parkovného mobilem přináší pohodlí pro motoristu. „Nemusím vystupovat. Vše vyřeším v sedě za volantem. Navíc není potřeba ani dávat parkovací lístek za přední sklo,“ vidí při placení SMS výhodu řidič Lukáš Holý. Těm, kteří chtějí tuto službu využívat, stačí do mobilu stáhnout příslušnou parkovací aplikaci ParkSimply.

I v Teplicích si uvědomují, že platba přímo z mobilu, který dnes téměř každý nosí u sebe, je hudba moderní doby. „Jsme si vědomi toho, že je třeba systém placeného parkování revitalizovat, ale potřebujeme to ještě naplánovat ve vztahu k plánovaným novým kapacitám,“ komentuje primátor Hanza. Placení smskou má podle něj své výhody i nevýhody. „Každopádně bychom v inovovaném systému chtěli mít určitě možnost bezhotovostní platby, ať už formou terminálu, nebo přes QR kód,“ zmínil.

Family Day v Teplicích
Tvoření, hudbu, sport i něco na zub. To vše přinesl rodinný den v Teplicích

Platba parkovného přes mobil zajišťuje rychlý a pohodlný způsob úhrady za stání na vymezených místech. Aplikací pro tento způsob úhrady parkovného existuje několik. Mobilní aplikaci ParkSimply, kterou používají v Bílině, už několik let mají například v Ústí. Tam ji město zavedlo v roce 2019 jako vůbec první v republice.

Aplikaci pro Bílinu si je možné stáhnout v Google Play pro telefony s operačním systém Android i v AppStore pro telefony s iOS.