P příjmy pro městskou kasu ze státního rozpočtu budou vyšší, tedy bude i na svoz odpadů

P administrativa spojená s výběrem poplatků a hlavně nechuť lidí vůbec za odpad platit

V současné době platí město za svoz odpadu občanů cca 4,3 milionu korun ročně. Město Dubí má necelých 8.000 obyvatel. „Administraci evidence a vymáhání poplatků za svoz odpadu se musí věnovat samostatná pracovní síla a to je mzdový náklad cca 300.000,-Kč ročně, včetně odvodů. Pokud budeme poplatek vybírat dvakrát ročně, tak musíme rozeslat dvakrát 8.000 složenek a to je při nákladu cca 12 korun na jednu složenku cca 192.000 korun," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Díra do rodinného rozpočtu

Když se tyto položky sečtou, tak vyjde částka po zaokrouhlení 4,8 milionu. V takovém případě by každý občan Dubí zaplatil 600 korun! Čtyřčlennou rodinu by tedy popelnice vyšly na 2400 korun za rok.

Hodně lidí by potom spadlo do kategorie neplatičů. V minulosti, v době zavedených poplatků, neplatilo skoro 50 % obyvatel.

„Díky zhoršující se ekonomické situaci rodin a v našem regionu i díky stále vysoké nezaměstnanosti přibývá neplatičů. Reálně se hovoří o 25% 30% obyvatel," řekl starosta Dubí Petr Pípal a dodal: „Když budeme optimisté a při naší skladbě obyvatel budeme předpokládat, že nezaplatí 30% obyvatel, tak to činí výpadek částky 1,44 milionu korun a nezaplatilo 2.400 občanů. Pohledávky města jsou povinně vymahatelné, a tudíž je třeba začít konat. Nejdříve je zapotřebí poslat upomínku dlužníkům a to je při ceně 40 korun za jednu upomínku náklad dalších 96.000 korun.

Zkušenost je taková, že reaguje 10% 15% občanů. Zopakuje se to ještě jednou a je to další náklad cca 80.000 korun. Když by reagovalo dalších 10% občanů, tak nám zbude 1.800 obyvatel, kteří dluží městu za odvoz odpadu."

Další náklady by naskočily za právní službu, soudní poplatek a poplatek exekutorovi.

Podle propočtu radnice by takové služby přišly při počtu 800 dlužníků na 6,4 milionu korun.

Šli by do červených čísel

„Ve finále bychom byli téměř 2,3 milionu korun v prodělku. A teď, co s tím? Pokud budeme vymáhat, tak je to celé nesmysl a pokud nebudeme vymáhat, tak budeme oprávněně zlobit slušné platící občany a postupně bude přibývat těch, co platit přestanou.Starosta Dubí Petr Pípal, kandidát do Senátu (Severočeši.cz)

Již slyším hlasy, tak zaveďte platbu za nádobu. Ano, je to také cesta, ale v našich podmínkách asi ta nejhorší. Slušní lidé by si popelnici zaplatili a ti někteří ostatní by vyváželi svůj odpad do roští."

Starosta Pípal v nadsázce prohlásil, že pokud by někdo našel řešení, tak je to na „nobelovku".

To, že by se za vyvážení popelnic neplatilo uvítala i Jana Petrová. „Jsme tříčlenná rodina. Ročně bychom zaplatili 1800 korun. To je dost peněz. Uvítala bych možnost neplatit popelnice," sdělila žena z Dubí.

Zastupitelstvo města Dubí bude o osudu komunálním odpadu jednat v polovině září.

„Sečteno a podtrženo mě vychází rozumnější zůstat u současného řešení a nechat odpady i nadále bezplatně," nechal se slyšet starosta města Dubí Petr Pípal.

Za svoz odpadů se neplatí například ani v Teplicích či Modlanech. I tam se ukazují dva velké plusy neplacení: zaprvé ubylo černých skládek, zadruhé klesly i náklady na úklid města.