„Ferda, jak mu říkáme, přišel k modré ozdobě asi tak, že ji našel na zemi. Vyzval ji na souboj a ona mu uvízla na paroží. V normální přírodě samci o samičku soutěží, tady neměl koho vyzvat," vysvětlil Jiří Novák z obory ve Mstišově.

Jelen Ferda měl modrou plachtu na paroží několik dní. V přijímání potravy to nijak nevadilo. Pracovníci obory mu ji postupně odstraní. V danou chvíli ji má už ze dvou třetin pryč.

„Ferda váží kolem 140 kilo. Parohy jsou poměrně ostré, museli jsme být opatrní. Vzhledem k tomu, že mu to nějak nekomplikovalo život, tak jsme nevolali veterináře, aby ho uspal. Vždy když byl u plotu, tak jsme mu nožem kus uřízli. Během ledna shodí parohy úplně, takže se plachty zbaví nadobro," dodal Jiří Novák.

Obora patří Lesům České republiky a návštěvníci zde neplatí žádné vstupné. Zaparkování auto vás přijde na dvacet korun.Jelena už plachta skoro nezdobí…

Mezi desítkami zvířat, které v oboře žijí, najdete jelena evropského, daňka skvrnitého, prase divoké, jelena dybowského, srnce obecného, lišky, kunu sklaní, labutě i kozy ve všech barevných variantách. (kos)