Teplice zaplatí z přiklepnutých evropských dotací přestavbu infocentra, zajistí si modernizaci dopravy včetně nákupu nových trolejbusů a pomohou také regionální knihovně s přestavbou podkroví. Město uspělo s pěti projekty. „Je to úspěšná práce celého týmu na úřadě,“ okomentoval primátor Hynek Hanza.

Velká část peněz půjde do dopravy. Téměř 120 milionů korun dostanou Teplice na nákup hybridních trolejbusů městské hromadné dopravy. V akčním plánu město uspělo i s projektem na modernizaci odbavovacího systému pro provoz MHD, půjdou na to více než 4 miliony korun. Peníze Teplice využívají  také na rozšiřování trolejbusových tratí. Konkrétně v II. etapě šlo o trakční navázání ulic Kozinova a Stanová. Z 30 milionů část padne rovněž na propojku u Nových lázní, kde je potřeba upravit křižovatku trolejového vedení v ulicích U Nových lázní a Jankovcova.

Vizualizace budoucí podoby teplického nádraží.
Zázrak za pět minut dvanáct. V Teplicích začala rekonstrukce vlakového nádraží

Získáním peněz z evropských fondů Teplice ušetří. Podle primátora Hynka Hanzy přijdou ušetřené peníze z městské kasy v energetické krizi vhod. „Poskytnutá dotace ve výši téměř 225 milionů nám umožní tyto ušetřené finance investovat i do projektů, které by třeba musely být kvůli zvyšujícím se cenám energií odloženy,“ sdělil primátor města Hynek Hanza.

Prošel také projekt na přestavbu infocentra v „domečku“ uprostřed Benešáku. Ne všechny projekty ale v žádosti uspěly. Peníze na novou měnírnu v Šanově nebo obnovu přednádraží lázeňské město z uvedeného dotačního titulu nedostalo.

Úspěšní sousedé

Zadařilo se i sousedním okresům. Podobné peníze jako v Teplicích potečou podle aktuálně schváleného akčního plánu Ústecko-chomutovské aglomerace na Děčínsko. Dopravní podnik města Děčín uspěl s projektem rozvoje elektromobility, nakoupí nové elektrobusy. Podobně jako Teplice dostane peníze na modernizaci odbavovacího systému.

Do Mostu poputuje přes 60 milionů korun na integrované řízení semaforů v ulicích s preferencí pro vozidla záchranářů a MHD. Necelých 50 milionů dostane Most na znovuzrození parku Střed. Stavební a vegetační práce vzešlé z architektonické soutěže a podnětů obyvatel tam mají trvat přes rok. V neoploceném parku bude novinkou kavárna, pódium, kaskáda s vodotryskem, multifunkční sportoviště, posilovna pro seniory a domek správce pro nepřetržitý dozor. „Do parku Střed ve spolupráci s městem dostáváme prvky, které z něj učiní bezpečné místo pro trávení času všech generací,“ uvedla Petra Lepková Melingerová z Nadace Proměny Karla Komárka, která je partnerem projektu v Mostě.