Nakonec to ale nestihl. Dvakrát se nařízené soudní jednání odročilo. Jednou kvůli dovolené člena senátu, podruhé pro nepřítomnost právního zástupce Pavla Musila, který celý soud inicioval kvůli své stížnosti na možné ovlivnění voleb.

Od konce dubna proběhly čtyři soudní líčení s výslechy svědků a přednesením důkazů. Soudkyně Markéta Lehká nakonec s ohledem na táhnoucí se průběh líčení červnový termín pro rozhodnutí přehodnotila. Sama avizovala, že se celý proces nejspíše protáhne. A to vzhledem k množství navržených svědků a problémům s jejich předvoláváním.

„Soud chce v opakovaném řízení pečlivě provést všechny důkazy a výslechy,“ konstatovala předsedkyně senátu. Právě zacházení s důkazy bylo totiž jednou z výtek Ústavního soudu, který věc vrátil na základě stížnosti Pavla Musila zpět ke krajského soudu k novému projednání.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z MŠ Ledvice

Celá kauza začala loni v říjnu podáním návrhu na neplatnost voleb pro nerovné podmínky předvolebního boje. Podal ho neúspěšný kandidát Pavel Musil z uskupení Nezávislí v Bílině – HNHRM, který tvrdil, že došlo k manipulaci s hlasy a protizákonnému ovlivňování voličů. To ale v prvotním rozhodnutí ještě vloni soud nepotvrdil a volby prohlásil za platné.

„S tím jsme nebyli spokojení. Soud nevzal v potaz všechny naše důkazy, které jsme předložili,“ zmínil Musil. „Nevěnoval se dostatečně našim výtkám ohledně průběhu voleb, v první fázi je dokonce zamítl. Nevzal v potaz například videa s lidmi, kteří tvrdí, že jim byly nabízeny peníze za hlas konkrétní straně,“ dodal.

Za pravdu mu dal Ústavní soud, čímž se celá kauza půl roku po volbách vrátila na začátek. Senát tak v minulých týdnech viděl znovu 12 nahrávek, kde lidé mluví o tom, že dostali peníze za to, když dají hlas buď hnutí ANO nebo Bílinským sociálním demokratům. Někteří předvolaní svědci ale na chodbě před soudní síní novinářům uvedli, že jim někdo nabízel peníze právě za takovou nahrávku, kde řeknou, že volby jsou zmanipulované. „Dávaj tisíc korun, když člověk řekne, že ty volby jsou zmanipulovaný,“ zmínil jeden ze svědků.

Nové operační sály doplní v Teplicích JIP a ARO.
Nové operační sály doplní v Teplicích JIP a ARO. Náklady dosáhnou stovek milionů

Uplynulo už tři čtvrtě roku a v Bílině stále nevědí, jestli volby platí. Na vážkách zůstanou minimálně další tři měsíce. Ústecký krajský soud totiž bude v projednávání pokračovat až v polovině září. Možným kupčením s hlasy v Bílině se zabývala také policie, případ ale odložila.

Bílina má bez ohledu na soud zvolenou starostku, funguje rada i zastupitelstvo. Ovšem v určitém omezeném režimu. „Na současný chod úřadu nemá rozhodnutí Ústavního soudu žádný vliv. Vše funguje dál, jak má. Nicméně jsme se v rámci koalice domluvili, že do vyjádření krajského soudu teď nebudeme rozhodovat o žádných větších investicích,“ komentoval v začátku opakovaného soudního projednávání platnosti voleb radní Pavel Pastyřík (Moje Bílina). Rozjeté investice podle něj běží dál.

Loňské komunální volby v Bílině vyhrálo ANO, které vytvořilo koalici s hnutím Moje Bílina a ODS. V opozici skončili Bílinští sociální demokraté, KSČM, Nezávislí v Bílině – HNHRM a Naše Bílina – SSO. Spory okolo voleb v Bílině řešil soud už v roce 2014. Tehdy nařídil volby opakovat, a to právě kvůli kupčení s hlasy.

Ilustrační foto
Duchcov se bude rozšiřovat. Územní plán je plný změn