V uplynulých létech se plavecké klání měst konalo vždy pod záštitou Českého olympijského výboru. „Letos došlo ke změně, patronát nad štafetou převzal Mezinárodní olympijský výbor a je to v roce 2007 jediná akce v Evropě, kterou finančně podpořil,“ zdůraznila Kopecká. Garantem soutěže se stala česká plavkyně mezinárodního věhlasu Yvetta Hlaváčová.
Kromě teplických dětí ze základních škol Metelkovo náměstí, Maršovská, Verdunská, Edisonova, Stínadla a studentů Gymnázia Teplice, Střední školy obchodu a služeb, Střední školy stavební a Perspektivy Dubí si do teplického Aquacentra přijeli zaplavat také žáci ze ZŠ Žalany, Lidická a Aléská v Bílině a ze škol v Krupce – Maršově, Novosedlic, Bystřan a Dubí 2. Účast v soutěži přijali rovněž sportovci z teplického plaveckého oddílu, vedeni trenérem Málkem.
Kupodivu se plavecké štafety nezúčastňují děti, které to do plavecké haly mají nejblíže, ze Základní školy U Nových lázní, či například ze sportovní školy Maxe Švabinského. Druhá teplická škola, která se hlásí k rozšířené výuce tělesné výchovy, ZŠ Stínadla „dodala“ pouhých 15 plavců. „Ale ani většina ostatních základek v Teplicích opakovaně neprojevila o plaveckou štafetu zájem, přestože mají děti i jejich doprovod účast zdarma a vědí o ní od 10. září,“ postěžovala si další pořadatelka Dagmar Želivská.
Přitom pravidla soutěže jsou jednoduchá: každý z účastníků musel jakýmkoli stylem uplavat 100 metrů, což v případě teplického Aquacentra jsou pouhé 4 bazény. „Všechny výkony se zapisují do tabulek a bodují podle věku plavců a pohlaví,“ doplnila Kopecká. V konečném součtu se Teplice tradičně umisťují na čtvrtém až pátém místě. Také letos se našlo několik „vypečených“ plavců, kteří se k plavecké štafetě dostavili bez plavek. „Mají smůlu,“ prohlásil na adresu těch výtečníků ze Střední stavební školy v Teplicích jejich oblíbený tělocvikář, někdejší olympionik Miroslav Janota. „Netuší, že ve škole je čeká běh!“