Zpočátku si hrají sólo, každý sám a hlídají si, aby se jim maminka někam nezatoulala. Ale stačí několik lekcí, aby se otrkali a přivykli dětské společnosti. Maminky si zatím vyměňují zkušenosti a sdílejí společnou radost nad tím, jak jsou ti jejich potomci šikovní.

V Teplicích ojedinělé cvičení pro mrňata předškolkového věku organizuje o. s. Aktivní život. Jeho zakládajícími členkami jsou tři ženy Novákové: maminka desetiměsíčního Matěje Jana, její matka a tchyně. „Řekly jsme si, že když jsme taková sportovní rodina, vymyslíme něco, z čeho by, až ještě trošku povyroste, mohl mít užitek i náš Matěj,“ vysvětluje předsedkyně sdružení Jana. Pravidelná setkání maminek s dětmi zaměřila na pohybovou výchovu, při níž malí cvičenci získávají lepší koordinaci pohybů a utvrzují se v dovednostech adekvátních jejich věku. Při cvičení jsou používány balóny, ale také kvalitní žíněnky, vesměs rehabilitační.

„Původně jsem sem chodila na spinning,“ vzpomíná Ivana Štilipová. Její dvouletý Ondřej je prý nejspokojenější na opičí dráze. „Tyhle děti jsou ještě hodně malé a nejraději se drží u rodičů. Když jsme přišli poprvé, byl zaražený, ale postupně se otrkává.“ Také Jana Knapíková kvituje společné cvičení maminek s batolaty: „Je to prima, když se maminky s miminy mohou někde sejít. Děti se proběhnou, zacvičí si, zvykají si na společnost.“ Jejímu Ondrovi budou zanedlouho dva roky. Hana Jačková si užívá společné cvičení s vnučkou Danielou. „Za nás nic podobného nebylo. Jsem z toho nadšená, že můžu chodit s vnučkou a mám z toho velkou radost.“ Také Danielka si mezi dětmi rychle zvykla, i když má podle babičky období, kdy se do tělocvičny těší a jindy se jí zase nechce. „Což ovšem k tomuto věku patří,“ přiznává paní Jačková.

Zhruba dvacet batolat si společně užilo nedávnou mikulášskou nadílku. Pravda, čerti se při ní drželi spíše v pozadí a ani to nestačilo. Některá děťátka pustila slzičku i při pohledu na Mikuláše. Ten, v provedení pedagoga Pavla Nováka, byl ovšem velice mírumilovný.
O. s. Aktivní život sídlí v ulici U Císařských lázní a jako nezisková organizace je financováno z vlastních zdrojů.
Na tento rok se mu podařilo získat od města dotaci, z níž pokryje provozní náklady a nakoupí další cvičební pomůcky.