Hejno sedmi plyšových slepic vyrazilo na tour v pátek. Během 14 dní by měly navštívit všechny kraje včetně Ústeckého. Sem putuje slepička Filipka, jejíž patronkou se stala herečka Patricie Solaříková. „Klecové chovy do 21. století nepatří. Všichni jsme viděli děsivé záběry českých klecí, které nedávno obletěly internet. Jsem přesvědčená, že přece není nutné slepice takhle trápit, když existují i šetrnější varianty. Proto jsem pro zákaz klecového chovu slepic a jsem ráda, že můžu být patronem této důležité akce,“ uvedla Solaříková.

Každá z plyšových slepiček, které na dlouhou cestu vyráží, navštíví dva kraje. Slípky pojmenovali a dali jim osobitou vizáž patroni mezi celebritami, jako je například Ewa Farna nebo Ben Cristovao. Slepička Filipka obrazí Ústecký a Liberecký kraj a pojmenovala a vyzdobila ji právě Solaříková.

Plyšové hrdinky navštíví za pomoci dobrovolníků a aktivistů přes stovku měst. Tam si lidé vyslechnou příběhy zažité v klecových chovech. Každá ze slípek symbolicky zastoupí miliony těch skutečných, které se v přeplněných klecích sotva mohou hýbat. Dobrovolníci se budou se slepičkami fotit například u dominant měst. „Vznikne tak řada zajímavých obrázků, jejichž prostřednictvím lidé dají jasně najevo, že s klecovými chovy nesouhlasí,“ sdělila místopředsedkyně spolku OBRAZ Obránci zvířat Jana Menčíková.

S plyšovou slípkou by se rád vyfotil také milovník zvířat a mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. A kde by takový snímek pořídil? „Nepochybně v Janské u České Kamenice, kde se nachází zařízení pro chov 260 tisíc nosnic v klecích či voliérách a kde se také nachází kapacita pro chov dalších 130 tisíc brojlerů,“ řekl Salov.

Plyšová slípka Filipka už navštívila Říp, Roudnici nad Labem, Terezín i Litoměřice. Ve středu 29. května se chystá do Teplic, další den do Ústí nad Labem a v poslední květnový den navštíví Děčín. O prvním červnovém dni dorazí také do Velkého Šenova na Děčínsku. „Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali,“ vysvětlila Menčíková.

Slepičí tour vyvrcholí v sobotu 8. června v Pelhřimově na festivalu rekordů, na kterém si plyšová parta převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic. To je však podle Menčíkové jen nadstavbou akce, hlavním cílem je podpořit zákaz klecových chovů.