--------------------------------------------------------

Jaká byla tehdy idea: Maminka, jež jezdí po vystoupení s koňmi, byla jednoho dne pozvána na Hrad Rýzmburk v Oseku. Zalíbily se jí prostory a v hlavě se jí zrodil odvážný plán. Oživím klasické pohádky, řekla si. Abyste věděli, naše maminka je tak trošku cvok a jde si za svým jak tvrdohlavý beran. Jak řekla, tak udělala. Začala plánovat, zvát účastníky a dala si za úkol zblbnout pro svůj nápad co nejvíce lidí, aby dětem ukázali, že klasické pohádky ještě nejsou mrtvé. A víte jak to dopadlo? Povedlo se!

Popisuje počátky na webových stránkách www. zpdp.cz královna :-)

-------------------------------------------------------

A tak se už kromě Rýzmburku podobné akce postupně konaly také v Kostomlatech na Sukoslavu a nebo třeba na Doubravce. Na osecký hrad se pohádky vrátily v sobotu. Ve dne i v noci. Mezi hradby dorazilo přibližně patnáct set lidí. Za denního světla byl program koncipován pro děti, na které čekaly soutěže a další radovánky. K večeru vystřídali pohádkové bytosti duchové, vlkodlaci, mumie a ďáblové. Návštěvníci, kteří vydrželi, si mohli opéci vuřty, připravené zdarma. "Nádherné počasí a hudba z pohádek, později pak noční zvuky duchů, zpestřily stezku odvahy. Někteří návštěvníci ji absolvovali i několikrát," uvedl Miroslav Rada, který pořídil fotografie.

Akci si pochvaloval také Jiří Kučera s Občanského sdružení záchrany hradu Rýzmburk. „Právě toto je to krásné uspokojení z naší činnosti. Je to odplata za brigády, které jsme tu na hradu absolvovali."

Z Oseka až ke kapličce pod hradem fungovala v sobotu kyvadlová doprava. Akci za podpory nadšenců pořádalo občanské sdružení, Ústecký kraj a také Město Osek.