Sál Domu kultury v Teplicích je plný. A to je neděle, doba oběda a přehlídka středních škol začala teprve před hodinou.
„Můžete mi říct, čím se vaše škola liší od gymnázií a jaké odborné předměty máte?", slyším se ptát jednu z maminek, zatímco vedle právě dokončuje účes jedna z budoucích kadeřnic.
„Všechny školy jsou tu pěkně pohromadě, chodí hodně lidí a to počítám s tím, že nával tu bude hlavně odpoledne mezi druhou a třetí hodinou. Dneska přicházejí žáci se svými rodiči. Mají dost času si se zástupci jednotlivých škol i studenty popovídat a zeptat se na všechno, co je zajímá. V pondělí se tu budou střídat základní školy. To je ale hlavně o tom, aby si děti vzaly letáčky a prospekty škol, které jim připadají zajímavé a pak to doma stejně budou teprve probírat s rodiči," řekl nám Jaroslav Myslivec, ředitel Střední školy AGC. Na Šanci má i zástupce z řad studentů, z nichž jeden byl ve fotbalovém dresu. „Máme ve škole 70 fotbalistů v různých oborech. Většina si jich vybrala ekonomický obor. Vycházíme jim vstříc, protože mívají dvou i třífázové tréninky, takže jim vyučování začíná později," vysvětlil nám Jaroslav Myslivec.

Šance 2016


Střední škola Pohoda z Litoměřic prezentovala názorně ukázkami dva ze svých oborů, kadeřník a sportovní a rekondiční masér. Katka Pacáková tu studuje druhým rokem obor kosmetička a školu si nemůže vynachválit. „Moc se mi tu líbí jak přístup učitelů, tak i mistrů. Ve druhém ročníku už máme praxe a absolvujeme i různé kurzy," svěřila se a podrobně nám představila i další studijní obory, které škola nabízí

.Šance 2016


Přehlídky Šance, která se po sedmi letech opět koná v prostorách Domu kultury v Teplicích, se účastní 8 škol z Teplic a 17 škol z Ústeckého kraje. Žádná z přihlášených škol nechybí.
„Jsme nadšení ze zájmu, jaký je. Začali jsme v poledne a hned od zahájení přicházejí lidé. Za necelé dvě hodiny už se tu vystřídalo 130 lidí," měla radost ředitelka Kontaktního pracoviště Úřadu práce v Teplicích Martina Bečvářová. Návrat z Duchcova do Teplic se pro pořádání veletrhu Šance ukázal jako nejlepší řešení. „Lidé mají zájem, hodně se ptají, zajímají se i o předběžné poradenství. Tentokrát jsme se soustředili na Teplicko a blízké okolí v rámci Ústeckého kraje. Pro příští rok bychom to chtěli rozšířit i na vzdálenější školy, místa je v domě kultury dost i na to, aby tu mohl být větší počet prezentujících se škol," dodala ředitelka ÚP Martina Bečvářová.

Návrat Šance do Teplic a vysokou návštěvnost si pochvaloval i Jiří Nekuda, ředitel Hotelové školy, Obchodní akademie a Střední průmyslové školy v Teplicích. Podívat se přišla také vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu Dagmar Waicová. „Teplice jsou centrum okresu, kam se bez problémů zelenými autobusy dostanou zájemci i z okolních obcí, takže jsem ráda, že se po letech, kdy se přehlídka škol konala v menším měřítku v Duchcově, dělá opět v Teplicích. Myslím si, že tu děti i jejich rodiče mají z čeho vybírat. Kraj do škol investuje hodně peněz a budeme určitě rádi, pokud si děti ke studiu vyberou některou ze škol v Ústeckém kraji a pokud nebudou chtít studovat nějaký opravdu speciální obor, že nebudou muset jezdit do školy někam na opačný konec republiky," uvedla Dagmar Waicová.

Šance 2016


„Je to moc dobrá akce. Syn se pořád nemůže rozhodnout, na jakou školu půjde. Tak jsme se přišli podívat, zeptat se, jak to kde mají. Neseme si spoustu prospektů a doma to všechno ještě důkladně probereme. Petr sem půjde ještě zítra se třídou, takže bude mít příležitost se zeptat na to, co by chtěl vědět a dneska se na to nezeptal," řekla nám Zdena Kaušicová, která přišla do domu kultury se synem i s manželem.

-----------------------------------

ŠANCE 2016

Přehlídky se účastní 8 škol z Teplic a 17 škol z Ústeckého kraje. Osobní kontakt se zástupci škol nabízí zájemcům 
o studium jedinečnou šanci zorientovat se ve vzdělávací 
nabídce škol a rozhodnout se nakonec pro tu pravou. 
Akci pořádá Úřad práce ČR ve spolupráci se školami.

Šance 2016