Dušan Olah (65) pracoval třiačtyřicet let u policie, z toho osmatřicet u dopravní policie v Teplicích, kde se specializoval na dopravní nehody. Těch za svou kariéru vyřešil více než dvacet tisíc. Zkušenosti předával už během své aktivní služby a v přednáškách pokračuje i nyní, když už je v důchodu.

Během minulého roku absolvoval na Teplicku devatenáct přednášek o bezpečnosti na silnicích. Mezi jeho posluchači byli žáci a studenti, klienti teplické Arkadie, senioři, ale i ti, kteří se v autoškolách snaží získat řidičské oprávnění.

Přednášek se zúčastnili všichni žáci od prvních do devátých tříd. „Nejvděčnější publikum byly děti na prvním stupni. Řešili jsme praktické věci, jako například kde sedět v autě, jak přecházet, kam zavolat, když dojde k nehodě. Děti se hodně ptaly a také vyprávěly své zážitky a zážitky svých kamarádů nebo známých, kterým se stala dopravní nehoda. Bylo dojemné, když mi na konci poděkovaly potleskem," popsal Olah.

Na každé vyučovací hodině se sešlo třicet až čtyřicet žáků, kteří neodešli s prázdnou. Dušan Olah spolupracuje s BESIPem, který ho vybavil informačními brožurkami, drobnými upomínkovými předměty a reflexními vestami.

Největší nadšení, zejména mezi chlapci, vyvolala přednáška konaná poslední den. Ta se totiž konala na hřišti, kam si bývalý policista pozval své kolegy dopraváky z Dálničního oddělení PČR Řehlovice. Ti na hřiště přijeli s nejmodernějším vozidlem W-Transportérem, který je uzpůsobený k hlídání dálnic a k vyšetřování dopravních nehod. „Dětem jsme ukázali speciální vybavení vozu a předvedli jim, jak se provádí test na alkohol a drogy. Úspěch měly světelné a zvukové výstrahy, ale nejvíc byly děti zvědavé na vybavení policistů," přiblížil Olah. A tak policisté ukazovali zbraně, pouta, obušky a neprůstřelné vesty.

S akcí byli spokojené děti i policisté. „Přednášky mě baví a kromě toho jsem rád, že mohu dětem dát užitečné rady do života," dodal bývalý policista, který je otcem dvou dospělých dětí a dědečkem čtyř vnoučat. Kromě přednáškové činnosti ho baví sport. V minulosti se například věnoval parašutismu a potápění.(vč)