Výstraha před tropickými teplotami dál platí pro Prahu, Ústecký kraj, většinu středních Čech a Českolipsko. V těchto oblastech nadále hrozí požáry. Výstrahu v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Nejvyšší teploty budou v pátek v severozápadní polovině Čech a v sobotu navíc také na jižní Moravě, na severu Plzeňského a západě Pardubického a Královéhradeckého kraje vystupovat na hodnoty 30 až 33 stupňů Celsia," uvedl ČHMÚ.

V sobotu později odpoledne a večer pak z Německa do Čech postoupí slábnoucí studená fronta, která se zde bude rozpadat s přinese ojedinělé silné bouřky. "Nejprve se budou vytvářet na horách, později místy i na ostatním území," podotkli meteorologové.

Teplice. Ilustrační foto.
Teplice a dobré místo pro život? Chceme koupaliště, lepší mzdy a pocit bezpečí

V bouřkách očekávají zejména kroupy a nárazy větru o rychlosti kolem 72 kilometrů v hodině, na východě může v přívalových srážkách napršet kolem 35 milimetrů vody. "Bouřky bez výraznějšího postupu očekáváme i v pátek odpoledne, ale v úhrnech by mělo spadnout ojediněle kolem 25 mm, což nesplňuje kriteria pro vydání výstrahy," doplnil ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami v pátek nadále platí vedle hlavního města, celého Ústeckého kraje a okresu Česká Lípa v Libereckém kraji také pro středočeské okresy Kolín, Beroun, Rakovník, Praha-východ a Praha-západ, Kladno, Mělník, Mladá Boleslav a Nymburk.

Na sobotní odpoledne až do 18:00 bylo varování vyhlášeno pro Plzeň, severní Plzeňsko a Rokycansko, Královéhradecko a Pardubicko a pro jihomoravské okresy Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov a Znojmo. S tropickými teplotami mají lidé počítat v nadmořských výškách do 600 metrů.

Požáry kvůli dlouhotrvajícímu teplému a převážně suchému počasí hrozí až do odvolání v Praze, na Českolipsku, v celém Ústeckém kraji a také Středočeském kraji s výjimkou Kutnohorska, Benešovska a Příbramska. Hlavní město, Středočeský a Královéhradecký kraj už vydaly zákaz rozdělávat oheň v lesích a na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požárů.

Požár v Labském kaňonu, focený z paluby lodi Porta Bohemica.
Negrilujte na zahradě, nekuřte v přírodě. Hrozí požár, je velké sucho