Už tři případy lymské boreliózy na Teplicku letos evidují epidemiologové. Většina pacientů se nakazila loni. Příznaky, jež vedly ke stanovení diagnózy, se projevily až v zimě. „V rámci celého kraje evidujeme sedm případů lymské boreliózy. Nakažení klíšťovou encefalitidou nemáme zatím registrováno. Sezóna teprve začíná a problém s klíšťaty se bude stupňovat," řekl ředitel krajské hygieny Josef Trmal a dodal: „Pakliže člověku místo po kousnutí klíštětem zarudne a vytvoří se mu kolem ranky červená skvrna o průměru větším než 5 cm, tak by měl navštívit lékaře."
V ohrožení jsou zejména lidé, kteří tráví hodně času v přírodě, tedy turisté, zahrádkáři, rybáři, houbaři i pejskaři. „Chodím se psem na vycházky denně. Naše fenka má ráda pohyb a venčení probíhá i v lesích a na lukách. Než jsem jí koupila protiparazitní obojek, tak měla tři klíšťata. Já jsem se nechala raději naočkovat a proti encefalitidě jsem chráněná," sdělila pejskařka Pavla Vosáhlová.
Aktuálně jsou vzhledem k rychlému nástupu jara klíšťata v přírodě velice aktivní. S tím koresponduje i výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, který ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vydává předpověď aktivity klíšťat.
„Čím vyšší je stupeň aktivity, tím větší je riziko napadení člověka i zvířete klíštětem, a je¬li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou či lymskou boreliózou," potvrzuje web Českého hydrometeorologického ústavu. Při nejvyšším riziku stupních 9 a 10 se doporučuje ve volné přírodě chodit výhradně po zpevněných cestách. (kos)
Nejlepší ochrana? Očkování
Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je třídávkové očkování, které se aplikuje zejména v chladných měsících roku, kdy parazité nejsou aktivní. Hrozí tak malé riziko, že se s nakaženým parazitem člověk setká a očkování jej ještě nebude před virem dostatečně chránit. Po druhé dávce je hladina protilátek proti viru 97 až 98 procent, po třetí dávce 99 procent a přetrvá minimálně tři roky. Většinou se ale přeočkování jednou dávkou provádí po pěti letech. U lidí starších čtyřiceti let věku ale lékaři doporučují po třech. První dvě dávky by se měly aplikovat na podzim a v zimě, ovšem v případě potřeby je vakcinace možná po celý rok.