„Informace z německé stanice bývaly někdy až scestné. Například rozdíl ve výšce sněhové pokrývky byl až půl metru,“ řekl novopečený poslanec Rudolf Chlad, který se společně s řadou dalších lidí už řadu let pokoušel prosazovat zřízení stanice na Klínovci. Ta bude umět změřit rychlost a sílu větru, teplotu, vlhkost či srážky. Ve spolupráci s Horskou službou je postaráno i o měření výšky sněhu.

„Nejde ale pouze o základní měření povětrnostních podmínek. V Krušných horách totiž absolutně chybí systém výstrahy proti bleskovým povodním a dalším klimatickým jevům. A nová stanice by mohla být v tomto ohledu první vlaštovkou. Nasbíraná data totiž budou co deset minut proudit do centrály v Plzni,“ vyzdvihl další aspekt novinky Rudolf Kovařík, meteorolog ze Šindelové.

Podle jeho slov bylo měření na Klínovci až do roku 1997 běžnou věcí. Pak ale byli v rámci změny vlastnických práv k pozemkům meteorologové přinuceni oblast opustit. „Nyní se nám podařilo najít vhodné místo za objektem Horské služby,“ dodal Chlad.
PETR KOZOHORSKÝ