Proč je vnímán trend nezaměstnanosti v regionu jako pozitivní? S výjimkou posledního měsíce letošního roku klesal počet uchazečů o zaměstnání. Projevuje se tak zcela opačná tendence než při hospodářském útlumu v roce 2009, kdy počet lidí hledajících práci celoročně rostl.

Registrovaných uchazečů o zaměstnání tu koncem listopadu bylo 55,8 tisíce (míra nezaměstnanosti 12,3 %). Oproti tomu region nabízel necelých 2,4 tisíce volných míst. Nejvíce jich je na Litoměřicku (636), což odpovídá i tomu, že jde v rámci kraje o okres s nejnižší mírou nezaměstnanosti, a to již šest let. V současnosti je navíc Litoměřicko jediným okresem Ústeckého kraje, který se může pochlubit nižší než desetiprocentní mírou nezaměstnanosti (9,3 %). Nejvyšší míru nezaměstnanosti má naopak celých 16 let okres Most (aktuálně 15 %).

Nezaměstnaných začalo v kraji prudce přibývat po roce 1995 v souvislosti s restrukturalizací průmyslu. Útlum těžby uhlí pak postihl pánevní okresy Ústeckého kraje. Zatímco na začátku devadesátých let byl nedostatkem pracovních příležitostí postižen okres Louny, dnes je na tom po Litoměřicku v rámci kraje nejlépe. „Nižší nezaměstnanost v dříve takzvaně zemědělských okresech Litoměřice a Louny než ve zbytku kraje je ovlivněna menším úbytkem pracovních sil při restrukturalizaci průmyslu zejména těžebního vzhledem k jeho nižšímu zastoupení, přílivem zahraničních investic (např. průmyslové a logistické centrum Lovosice a průmyslová zóna Triangle nedaleko Žatce) a také svou polohou umožňující časově méně náročnou dojížďku za prací do Prahy,“ uvedl Roman Bechtold. V roce 2008 se podle jeho slov v kraji, podobně jako v celé republice, změnila demografická situace na trhu práce. Počet mladých lidí mezi 20 až 24 lety byl poprvé nižší než počet lidí ve věku 60-64 let na pracovním trhu, a došlo tak ke generačnímu vyrovnání počtu vstupujících a odcházejících osob. Přesto zůstává Ústecko nejmladším krajem s průměrným věkem obyvatel rovných 40 let oproti celorepublikovému průměru 40,8 roku. (ich)