Alex Varfalvi Revival 11, před startem na Zámeckém nádraží v Teplicích.Alex Varfalvi Revival 11, před startem na Zámeckém nádraží v Teplicích.Zdroj: Deník/Petr Málek

"Jsem rád, že to nechcíplo," řekl hned v úvodu na startu pochodu Alex Varfalvi Revival ve svém projevu na terase pivnice na nádraží Zámecká zahrada v Teplicích Jarda Pichlík, který stojí za zrodem této akce. Dnes už v pozici čestného prezidenta, když ho před lety vystřídal na tomto postu známý místní meteorolog Martin Novák. Ani on už není v čele této tradiční akce pro pivaře. Letos po něm žezlo převzal Čestmír Pondělík.

Březňák, Zlatopramen, Gambrinus, Plzeň, Kozel a další. To vše se sleje do jedné pivní "nádrže." Účast na akci Alex Varfalvi Revival a průchod teplickými hospodami není nic snadného.


Nahrává se anketa ...

V další části máme video a fotky z úvodu akce Alex Varfalvi Revival, kde bylo na startu pochodu v pivnici Zámecké nádraží Teplice nejvíce účastníků. Třeba na některých fotkách poznáte své známé. Komu chutná pivo, kdo se letos zapojil? Více v naší fotogalerii.

Jde o happening v podtitulu honosně nesoucí přívlastek tradiční sportovně kulturně alkoholická akce. Zkráceně, pivopochod po teplických hospodách.

Konečnou stanicí pochodu byla i letos Hvězda na šanovském sídlišti. Alex Varfalvi Revival je od roku 2012 pokračovatelem legendárního Memoriálu Alexe Varfalviho, který se v Teplicích konal od osmdesátých let. Nápad vznikl v roce 1982 právě v lokále zámecké pivnice na nádraží. A stál u toho Jarda Pichlík s kamarády.

Zdroj: Deník/Petr Málek

A ještě opět připomínka, neb se to v Teplicích zaměňuje:
Varfalvi nebyl Popp. Neslučovat tyto dva pány dohromady.

Každý rok se lidé ptají, kdo byl Varfalvi, a také proč je někde Popova trasa. Dvě odlišné věci. Pokud nechcete rozzuřit pořadatele pivních pochodů Alexe Varfalviho, pak se jich ani neptejte na spojení Poppa a Varfalviho. Žádné totiž není. A nikdy ani nebylo. Všudypřítomné nápisy Poppova trasa a to nejen v Teplicích, viděl jsem je i v Praze, nemají nic společného s tím, kudy a proč se chodí pochod Alexe Varfalviho, nyní už v revivalové podobě. Tady jsou pro doplnění jen některé fakta, které jsem kdesi vyčetl. A myslím, že už je někde publikoval i Jarda Pichlík (pokud jsem si ho s tím spojil neprávem, pak se mu tímto zároveň omlouvám).

  • Franz Popp byl teplický dirigent. Za nápisy jsou různí příznivci umění, tedy divadelníci a konzervatoristé, kteří to vymysleli jako určitou pomstu dirigentovi téhož jména. Právě on lovil podle legendy v podobných zařízeních zájemce pro své rejdy. Ale rozhodně nemá nic společného se jménem Varfalvi. A kdo byl tedy Alex Varfalvi? Internet vám toho o něm příliš neřekne. V Teplicích ho ale znají dobře.
  • Pivní pochody jsou vzpomínkou na muže z nádvorní party tehdejší teplické nemocnice. V první polovině minulého století také kostelníka v Maďarsku, ale rovněž bojovníka v bitvě u Voroněže. Dvě desítky předchozích ročníků Memoriálu A.V. a nadcházející Revivaly, jsou oslavou nepřekonatelného „notordy", zasloužilce, jenž dokázal do svých osmdesáti let chlastat flašku borovičky denně, aniž by ho někdo viděl konzumovat něco méně tekutého. Jaterní testy měl v pořádku.

Pivní pochod Alex Varfalvi Revival v Teplicích, 10. ročník, sobota 15. dubna 2023llustrační fotoZdroj: Deník/Zdeněk TraxlerA kdo byl tedy Alex Varfalvi? Vyhledávač v internetu vám toho o něm příliš neřekne. Pivní pochody jsou, jak před lety napsal ve svém článku Yarda Pichlík coby tehdejší prezident původní akce, vzpomínkou na muže z nádvorní party tehdejší teplické nemocnice. V první polovině minulého století také kostelníka v Maďarsku, ale rovněž bojovníka v bitvě u Voroněže. Dvacet předchozích ročníků původního Memoriálu A.V. a následujících deset ročníků Revival, jsou oslavou nepřekonatelného „notordy", zasloužilce, jenž dokázal do svých osmdesáti chlastat flašku borovičky denně, aniž by ho někdo viděl konzumovat něco méně tekutého. A pozor, to vše s normálními jaterními testy.