Hnízdí totiž v koloniích na vysokých budovách ve starší městské zástavbě, na panelových domech ve ventilačních průduchách, na věžích a ojediněle i ve vyšších rodinných domcích. Vlivem oprav budov, zejména zakrýváním otvorů a dutin při zateplování zdí, výstavbě obytných podkroví a opravě střech, přichází o vhodná hnízdiště, což má za následek snížení jeho populace. „Rorýs obecný je zařazen do kategorie ohrožených. Chráněn je ve všech svých vývojových stádiích a chráněna jsou i jimi užívaná sídla, a to jak přirozená tak i umělá,“ sdělila Eliška Vávrová z oddělení životního prostředí města Teplice.

Rorýs si našel už před časem „bydliště“ na teplické konzervatoři. Tam probíhá od jara rekonstrukce budovy bývalého Feroxu, nově Oáza. „Byli jsme upozorněni na výskyt rorýse obecného v budově konzervatoře. Během terénního šetření byla přítomnost potvrzena, proto byla investorovi uložena povinnost nahradit hnízdní místa. Budky pro rorýse obecné byly instalovány i v ulici Habrová,“ uvedla Vávrová.

Rorýs obecný je malý stěhovavý pták z řádu svišťounů, patřící k nejlepším letcům vůbec.
Ve vzduchu létá rorýs obecný průměrnou rychlostí 35 km/h, může ale dosáhnout i rychlosti přesahující 200 km/h.
Dorůstá 16–17 cm a v rozpětí křídel měří 42–48 cm, je štíhlý, celý černohnědě zbarvený se světlým hrdlem, dlouhými srpovitými křídly, vidličitým ocasem, krátkým zobákem a zakrslými končetinami. S výjimkou hnízdění se neustále zdržuje ve vzduchu.

V dnešní době, kdy počty rorýsů obecných klesají, je potřeba jejich populaci chránit uvědomuje si ředitel teplické konzervatoře Kubík. „To že bude hnízdit u nás nám nevadí. Do těchto míst podle odborníků patří,“ řekl ředitel konzervatoře Milan Kubík.