Za rychlý návrat smogu může nečekané zhoršení rozptylových podmínek. "Očekávali jsme jiné parametry inverze, drží se příliš nízko a k tomu fouká jen velmi slabý vítr," řekl ČTK meteorolog David Král z ústecké pobočky ČHMÚ.

Stav regulace byl v pátek vyhlášen v kraji poprvé od roku 2009, kdy je to v kompetenci ČHMÚ. Znamená výrobní omezení pro největší znečišťovatele, především elektrárny a teplárny. V neděli večer ho meteorologové odvolali, jenže to vydrželo jen chvilku. Už během noci začala okamžitá koncentrace prachu převyšovat povolených 50 mikrogramů na metr krychlový a dopoledne začala prudce stoupat. Aktuální hodnota činí 312 mikrogramů a k této hodnotě postupně stoupá i čtyřiadvacetihodinový výsledek, který je pro vyhlášení regulace směrodatný a ve 12:00 činil 156 mikrogramů.

Špatné rozptylové podmínky panují i ve západní části kraje, tedy na Chomutovsku a Mostecku. Nejvyšší hodnoty znečištění zatím zaznamenali v noci z pátku na sobotu; v Lomu u Mostu se tehdy objem zachyceného prachu vyšplhal nad 450 mikrogramů, tedy devítinásobek povolené hodnoty. (čtk)