Meteorologové už počítají s večerní změnou počasí; smogovou pokličku má rozfoukat silný vítr, doprovázený vydatném sněžením. Napadnout by ho mohlo až 20 centimetrů. ČTK to potvrdil Pavel Jůza z ústecké pobočky ČHMÚ.

V centru Ústí nad Labem v noci atakovala okamžitá koncentrace polétavého prachu hodnotu 200 mikrogramů na metr krychlový, což je čtyřnásobek povoleného limitu, a klouzavý 24hodinový průměr překročil hranici trojnásobku. Zatímco v Ústí nebo Teplicích se ráno začala smogová poklička zvedat, ve výše položené západní části Podkrušnohoří začaly hodnoty růst. Dnes v 8:00 byly v Mostě 142, v Chomutově 155, v Lomu u Mostu 161 mikrogramů.

Normálně by za podobných koncentrací prachu meteorologové už vyhlašovali smogovou regulaci a průmyslové podniky by musely upravovat výrobu, tentokrát to ale neudělali. "Dneska večer a v noci by měl přijít výrazný frontální systém od severozápadu, který rozptylové podmínky výrazně zlepší," řekl ČTK Jůza. Jednou z podmínek smogové regulace je i to, že se rozptylové podmínky nemají zlepšit po několik hodin. "Musí to být minimálně na osm hodin, přitom přechod fronty je celkem jistý," dodal.

Ideální počasí ale na půlmilionové Podkrušnohoří ještě nečeká. Smog vystřídá silné sněžení a vítr. "Očekáváme, že v nížinách napadne až deset centimetrů sněhu, na horách až dvojnásobek. Krom toho se budou tvořit i sněhové jazyky," řekl Jůza. Vítr má na horách v nárazech dosahovat rychlosti až 90 kilometrů za hodinu.