Díra, kterou dělníci vyhloubili má své opodstatnění: vyroste v ní propojovací skleněné schodiště mezi stávající budovou a sousedním domem, v něm bude například učebna na bicí nástroje.

Práce na stavbě běží jako na drátku. „Staví se podle harmonogramu a bez komplikací,“ říká ředitel Konzervatoře Teplice Milan Kubík.
„Vizita“ archeologů ji taky nenarušila. „Nic tu neobjevili,“ dodal Kubík.

Ale někdy přeci bourací kladiva a sbíječky utichnou. To když mají na škole koncert, nebo hudební soutěž. „Jsme domluveni se stavební firmou, že při takových akcích nebude vykonávat příliš hlučné práce,“ sdělil ředitel Kubík.

Domluva v praxi zafungovala například při Flautohrách. Na světoznámou konzervatoř se sjeli mladí hudebníci z celé republiky a hráli na zobcovou flétnu. „Dělníci pracovali uvnitř domu, nebyli prakticky slyšet. Nijak naši soutěž nenarušili,“ pronesl zástupce ředitele konzervatoře Jan Doskočil.

Za méně než rok tak bude mít teplická konzervatoř novou zkušebnu orchestru a sboru, zázemí pro školní koncertní sál, učebny a nahrávací studio. Prosklené schodiště s výtahem propojí stávající budovu, přístavbu z první poloviny devadesátých let, se sousedním domem bývalého Feroxu, který škola odkoupila. Budova, jež vznikne přestavbou, ponese jméno Oáza. Název není ale ještě definitivní. „Na název vypíšeme malou školní soutěž. Oáza bude jednou z možných variant,“ vysvětlil Doskočil.

ČTĚTE JAK BUDE KONZERVATOŘ VYPADAT - VIZUALIZACE ZDE

Stavba přijde zhruba na 102 milionů korun.

„Suterén bude pro bicí, druhé patro pro smyčce a nad tím bude po vybourání podlahy a strhnutí staré střechy zkušebna pro orchestr a komorní soubory,“ nechal se slyšet šéf teplické konzervatoře. Financování zajistil Ústecký kraj, zřizovatel školy, z evropských dotací.
„Plán rekonstrukce byl na stole delší dobu. Jsme rádi, že se s tím začalo,“ poděkoval na dálku Kubík.