Před hrobským nádražím vidíme už z dálky hlouček lidí. Jsme tu včas. „Pojďte se zahřát bylinným likérem, expres má zpoždění, ale za chvíli určitě dorazí,“ vítali nás v sobotu v Hrobu herci z Panoptika Maxe Fische. Přítomné děti, ale i jejich rodiče zahřáli jinak. Vtáhli je do hry. S papírovými slunečníčky balancovali po napnutém laně po vzoru sličné provazolezkyně Eržiky a mráz zalézající za nehty nestíhali vnímat.

Ale už hlas trubky a houkání vlaku dávalo tušit, že vlak dorazil do Hrobu. Cestující s čertem, Mikulášem a andělem, od kterých cestou dostaly děti dárky, vystoupili a s divadelníky lovili medvěda nebo chytali cvičenou blechu Arabellu. Ale jízdní řád se musí dodržovat, a tak hurá do vagónů, kde do červena rozpálená kamna dělala, co bylo v jejich silách a hurá na Moldavu. Tam už na nádraží čekali další čerti, jeden dokonce na koni a také vojáci, kteří při vezli na ukázku vojenskou techniku.

„Akce se tentokrát konala v době sněhové a mrazové kalamity, kdy mnohé vlaky na železniční síti měly stovky minut zpoždění a my jsme vagóny dostali pozdě, některé až těsně před odjezdem, takže nebyl čas v nich pořádně zatopit. Proto i mikulášský vlak vyjel se zpožděním a s vymrzlými vozy,“ vysvětlil Martin Müller, předseda Klubu přátel krušnohorské železnice.