Ceny, které uděluje Sdružení českých spotřebitelů (SČS), předalo hejtmanství už pojedenácté. "Právě Ústecký kraj byl pilotním regionem, dnes je do soutěže zapojeno šest krajů ČR," přiblížil radní Petr Jakubec. Ti nejlepší prodejci a poskytovatelé služeb získávají certifikát kvalitního prodeje a vzorných služeb. Až do konce roku 2013 si jej mohou vyvěsit ve svých obchodech či provozovnách stejně jako logo ceny. Obojí prokazuje vysokou úroveň prodeje, kvalitní, odborné a ochotné služby, srozumitelně deklarovanou jakost a spolehlivost zboží a výrobků i příjemné prostředí.

Návrh na ocenění může podat kdokoliv. Z několika desítek nominovaných, kteří dostali hlasy od zákazníků, vybrala letos odborná komise dvanáctku nejlepších.
Mezi oceněnými bylo kadeřnictví Eva v Litvínově na Mostecku. "Vážím si toho moc, určitě by mě potěšilo, kdyby cena přilákala další klienty," řekla ČTK majitelka Michaela Schutová. Stálých zákazníků má prý dost, ale mohlo by to být ještě lepší. "Před Vánocemi je vždycky nával lidí, jindy jich je míň. Nyní navíc hrozí, že porostou ceny energií, pokud budu muset zdražit služby, určitě se to projeví na počtu zákazníků," uvedla Schutová.
Pro vysoce odbornou obsluhu, její ochotu a široký výběr zboží dostala cenu teplická firma Balax. "Ocenění v první řadě velmi potěší, je to potvrzení toho, že jdeme správným směrem," řekl ČTK jednatel společnosti Josef Bárta.

Podnik staví hlavně na tom, že chce vyhovět zákazníkovi. "Poradenství je to, co v marketech lidem chybí, proto jdou k nám, naši zaměstnanci musí každý rok skládat zkoušku z materiálů, které prodáváme," uvedl Bárta.
Osobní přístup, vysokou odbornost ocenila komise také u silniční a odtahové služby Ušák z Dubí na Teplicku, stavebního klempířství Čečrle-Střecha z Teplicka či opraváře elektromotorů Tomáše Klímy. Cenu získalo také ústecké květinářství, dvě pekařství, prodejna jízdních kol v Děčíně či restaurace Křižanov v Hrobě na Teplicku. (čtk)