Dohodli se, že mladší z nich si bude u různých společností žádat o úvěry na spotřební elektroniku, kterou pak společně prodají a peníze si rozdělí. Shodli se také na tom, že půjčky platit nebudou.

Jak se dohodli, tak se i stalo, během několika lednových dnů muž zažádal o úvěry, nebo půjčky za téměř 170 tisíc korun. Schváleny mu byly jen některé. I tak postupně vyinkasoval skoro osmdesát tisíc korun.

Pak si znovu sedli a přišli na nápad, jak si „vydělat" další peníze. Mladší muž oslovoval své známé a bývalé spolužáky a nabízel jim provizi za to, že si vezmou úvěry na nákup zboží, které mu pak předají.

Celkem mu „na špek" skočilo sedm mužů a čtyři ženy, kteří na svá jména uzavírali smlouvy o spotřebitelských úvěrech a ihned si za získané peníze kupovali elektroniku, kterou předávali organizátorům podvodů. Za to dostávali pár stovek a někdy ani to ne.

Důvěřivci zažádali celkem o dvaasedmdesát úvěrů ve výši přes jeden milion tři sta tisíc korun, poškozené společnosti jim poskytly půjčky přes šest set tisíc. Všichni uvěřili podvodníkům, že za ně budou úvěry platit, což se samozřejmě nestalo, navíc při uzavírání smluv lhali o výši svých skutečných příjmů. Čtyři muži a jedna žena byli obviněni z přečinu úvěrového podvodu, za který jim hrozí až dva roky vězení, třem ženám a dvěma mužům hrozí s ohledem na výši škody až tříleté vězení a pětiletý trest hrozí dalšímu muži, který byl obviněn z přečinu podvodu.

Dvacetiletý organizátor celé akce navíc prostřednictvím internetu požádal na jména dvou obviněných o dalších 14 půjček v celkové výši přes sto padesát tisíc korun, společnosti mu ale poskytly jen patnáct tisíc.

Dva muži, kteří vše vymysleli, byli obviněni z trestných činů podvodu a úvěrového podvodu, starší z nich, který si na své jméno úvěry nebral, ve formě účastenství, což však nic nemění na tom, že oběma hrozí v případě odsouzení až osmileté tresty odnětí svobody. (dav)