Pětkrát se spletl?
První šikula vykoumal, že si nechá esemesku s kódem sázkové kanceláře, který nutně potřebuje k registraci, zaslat na cizí telefonní číslo. Dotyčnému majiteli tohoto čísla pak zavolal a tvrdil, že se při zadávání svého telefonního čísla spletl a textovka proto omylem došla právě jemu. Požádal ho, aby mu sázkovou kanceláří zaslaný kód sdělil. Muž mu uvěřil a vyhověl. Za týden se opakovala stejná situace. Opět volal zřejmě stejný člověk a chtěl znát kód. Následně dotyčnému přišly na jeho mobil ještě tři podobné esemesky. V tu chvíli již muž zpozorněl a pochopil, že takhle často se nejspíše nikdo v telefonních číslech jen tak neplete. „U svého mobilního operátora si pro jistotu zjistil stav svého účtu na telefonu. Byl vyšší než obvykle, proto se muž obrátit na policii," řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.
Na kriminalistech je teď zjistit totožnost neznámého podvodníčka a vyčíslit škodu, kterou způsobil.
Prosázeli 9 tisíc
S podobným fíglem přišli dva mladíci ve věku 20 a 21 let z Mostu. Také oni zneužili cizí mobil k internetovému sázení zadarmo. „Od jiného mladého muže, kterého znali, si vypůjčili telefon s paušálem. Nechali si na něj zaslat esemesku s heslem pro registraci. Zprávu následně vymazali a telefon vrátili majiteli," popsala fintu Světláková.
Posléze se tito dva šikulové pomocí zaslaného hesla registrovali do služeb mobilní společnosti, kterou následně využili k takzvaným m-platbám a vesele sázeli. Nic netušícímu mladému muži prosázeli 9 tisíc korun.
„Oba pachatelé jsou nyní stíháni pro trestný čin podvodu. Hrozí jim až dvouletý trest," dodala Světláková.
Policie v souvislosti s těmito případy upozorňuje občany, by byli obezřetní a zdravě nedůvěřiví. „Nikdy by neměli nikomu sdělovat své osobní údaje, telefonní čísla ani zaslané kódy od sázkových kanceláří. Nedoporučuje se ani mobily komukoliv půjčovat," uzavřela Světláková. (proch)