Pohlídáme, poradíme, nakoupíme, ušijeme. Teplicko se v současných mimořádných dnech semklo k nevídané sousedské solidaritě. Desítky dobrovolníků nabízejí pomoc. Nejčastěji je mířená k seniorům, kteří patří k neohroženější skupině z hlediska zdravotních potíží při virové epidemii.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Pomoc s nákupem starším lidem nabízí řada dobrovolníků, ale také města a obce. Třeba v Bílině pod hlavičkou města pomáhají lidé s nákupem potravin a vyzvedáváním léků. „Už se nám ozvala například bílinská pobočka Svazu tělesně postižených. Myslím, že žádostí o pomoc bude přibývat. Výrazně v tomto směru pomáhá pečovatelská služba,“ uvedla starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Podobně to funguje například v Zabrušanech. I zde obec prostřednictvím svých dobrovolníků nabídla seniorům, kterým nemá kdo nakoupit, možnost zajištění základních potravin. „Kdo má zájem, ať zavolá na obecní úřad na telefon 417 835 014,“ vyšel vstříc starším obyvatelům obce starosta Vítězslav Škutan.

V Teplicích například s městem spolupracuje dobrovolnický spolek Spolu proti samotě. „Máme řadu dobrovolníků. Potřebujeme ale, aby se o našich aktivitách dozvěděli ti nejpotřebnější. Právě místní senioři se na nás mohou s klidem obrátit s žádostí o pomoc. Už jsme rozvezli několik nákupů a také léků. Chceme v této situaci být nadějí, úsměvem a pomocnou rukou pro potřebné a dát jim vědět, že v tom nejsou sami,“ uvádí Robert Zauer, který je jedním ze zakladatelů spolku. Kdo z teplických seniorů nebo z dalšího okolí potřebuje pomoci, může se obrátit na čísla dobrovolníků ze spolku 733 298 833 či 604 156 648.

Pomáhají i sportovci, kterým koronavir omezil činnost. Do dobrovolnických aktivit se v těchto dnech vrhl také jeden z nejúspěšnějších sportovců Teplicka Vladislav Tuláček. Seniorům rozváží domů nákupní tašky, neváhá jim pomoct i jinak. „Řekl jsem si, že když nemůžu prodat svou formu na sportovištích, tak ji prodám při pomoci potřebným,“ komentoval své současné aktivity svalnatý atlet.

První nákupy v těchto dnech absolvovali také například dobrovolní hasiči z Hrobu. Těch, kteří pomáhají, je opravdu hodně. Obec Moldava v minulých dnech přijala s velkým poděkováním od předsedy Svazu Vietnamců v Teplicích Ngo Sy Long a místního podnikatele Pham Sy Ngai bohatou potravinovou podporu. „Určená je pro doplnění stravy hlídek české armády a další využití v rámci IZS na hranicích. Na Moldavě není totiž jen jeden přechod, ale další dva, z nichž obzvláště jeden začíná být k naší nelibosti dost frekventovaný. Takže práce je dost,“ uvádí facebooková stránka Infocentra Moldavy. Součástí daru byly také šité roušky, které jsou určeny pro seniory a obyvatele se zdravotním handicapem.

Mladí lidé nenabízejí seniorům pouze docházku na nákup, ale také například vyvenčení psa. „Chodím k jedné paní, která se bojí vycházet. Proběhnu se venku s jejím psem a zase ho vrátím domů,“ sdělil student Martin.

I v této době jsou však ve střehu zloději. Policisté proto varují seniory, aby si řádně prověřili, koho si případně pouštějí do bytu nebo s kým hovoří. „Někdy stačí opravdu chvilka a zloděj si odnáší, co potřebuje. Dotyčný senior si ani nevšimne, že ho někdo okradl,“ upozornil na hyenismus Daniel Vítek z teplické policie. V době nouzového stavu státu hrozí přitom pachatelům trestných činů vyšší tresty.

Koronavirus v Česku