Obřad byl plánovaný na dvanáctou hodinu, první kondolující se začali scházet už po jedenácté. Mezi nimi byla i koulařka Helena Fibingerová, jejíž doprovod nesl velký věnec se stuhou "od Heleny a Honzy". Jaký měla vztah k zastřelenému Houskovi, se neví. V ruce ale žmoulala kapesník a oči měla hodně uslzené.

Od Krákory po Fojtíka

Následovala celá řada známých osobností z politického života. Poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), kterému Houska dělal dlouhá léta asistenta, se šéfem krajské ČSSD Radkem Scherferem přišel i krajský radní Arno Fišera. Ten jediný si skrýval tvář rukou, navíc byl v čepici a límec měl vyhrnutý do obličeje. Těžko říci, jestli se chránil před mrazem či fotoaparáty.

Přišli i další sociální demokraté - náměstek chomutovské primátora Martin Klouda, zastupitelé Miloň Houda, Petr Husák či Marie Štáfková, jirkovský starosta Radek Štejnar či bývalý poslanec Vlastimil Aubrecht. Nijak se neskrýval ani chomutovský zastupitel a podnikatel Zdeněk Fojtík (ODS). Někteří z nich nesli květiny, řada z nich je kupovala až v krámku přímo před obřadní síní.

Přišli také Houskovi sousedé či jeho právník Michael Kis, květinu dovnitř nesl i ředitel městské policie Vít Šulc. Ukázal se také Pavel Polák, známý chomutovský právník a bývalý zastupitel ČSSD.

Ochranka do budovy obřadní síně pouštělo dovnitř jen pozvané hosty. Rodina, včetně Housky partnerky a náměstkyně hejtmana Jany Vaňhové, přijela do areálu zadním vchodem, aby se novinářům vyhnula. Stejným způsobem po obřadu odjela.

"Přišli jsme se rozloučit se spolužákem, ne s politikem"

S novináři se nikdo bavit nechtěl, jenom bývalé Houskovy spolužačky ze základní školy (ZŠ Kadaňská) na něj zavzpomínaly nahlas. "My si ho pamatujeme jenom v dobrém, nám nikdy nic neudělal," nechala se slyšet Květa Seidlová. Bez ohledu na jeho nelichotivou pověst jich přišlo asi dvanáct. "Věděli jsme, že tu budou novináři a televize, ale nebyl nikdo, kdo by kvůli tomu odřekl," dodala jednapadesátiletá Houskova spolužačka. "Jsme obyčejní lidé, co dělal po škole, ani moc nevíme. Občas jsme se sešli na třídním srazu, to byl vždycky milý, pohostil nás. Přišli jsme se s ním rozloučit jako se spolužákem ne jako s politikem."

"Patřil mezi oblíbené spolužáky, moc rád a hezky maloval. Byly to vždycky takové fantazijní obrázky," prozradila další ze spolužaček Olga Dubayová.

Spolužáci museli nejprve čekat venku, až těsně před obřadem je ochranka pustila dovnitř.

"Bylo to důstojné"

Obřad trval asi půl hodiny, byl při něm i místní římskokatolický farář, pater Alois Heger. Po jeho skončení se na kapli rozezněl zvon. Krátce poté začali hosté vycházet ven. Dotazy televizních štábů nekomentovali. Zřejmě na přání rodiny. "Jak to probíhalo? Tak, jak probíhají pohřby," utrousil jen cestou k autu Jaroslav Krákora. 

"Hráli mu nějaký poem. Bylo to důstojné," dodala ještě se slzami v očích sousedka.

Ani vedoucí hřbitovní správy Stanislav Drexler nemohl být sdílnější. "Rodina si nepřála publicitu a my to respektujeme. Nebudeme nic sdělovat ani nikoho pouštět do síně po obřadu," řekl.

Jak se Chomutovský deník pouze dozvěděl, věnce a květiny si rodina odvezla na "rodinné místo". Kde má být, to nikdo neví, ale zřejmě to nebude žádný z chomutovských hřbitovů.

Smrt z rukou vraha

Housku někdo zastřelil v pondělí 18. listopadu před jeho domem. Policie požádala při pátrání o pomoc veřejnost. Hledá svědky, kteří se ten den mezi 17. a 19. hodinou pohybovali v okolí ulice Kamenný Vrch, kde Houska žil.

Co vraždě předcházelo nebo jaký byl motiv pachatelova jednání, je předmětem vyšetřování. Policie to z taktických důvodů nechce komentovat. Policisté ale potvrdili, že se zabývají i verzemi, že za vraždou mohlo být půjčování peněz či rozdělování evropských dotací. Motivem by mohl být i lukrativní byznys s výherními automaty, který v Chomutově čeká regulace.

Roman Houska byl v Ústeckém kraji vnímán všeobecně jako kontroverzní osoba a spory měl i uvnitř ČSSD.