Ale je to jen vrchol ledovce, protože při prošetřování pojistných událostí nejen z letošního roku, například během prvních devíti měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 345 milionů korun. Loni chtěli podvodníci získat 321 milionů korun.

Česká pojišťovna hlásí dramatický meziroční nárůst (208%) podvodů odhalených v Ústeckém kraji. Ale nejvíce hříšníků je v Praze a ve Středních Čechách. Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny, uvedl: „více než 40 procent zatím letos odhalených pojistných podvodů se odehrálo na území Prahy a Středočeského kraje."

Meziročně došlo k nárůstu odhalených pojistných podvodů prakticky po celé ČR nejvíce v Ústeckém kraji (+16,6 mil. Kč), na území hlavního města Prahy (+13,7 mil. Kč) a ve Středočeském kraji (+12,6 mil. Kč).

Ústecké podvody

V Ústeckém kraji eviduje Česká pojišťovna v rámci svého vyšetřování již nyní pojistné podvody v objemu o více než 9 milionů Kč než za celý loňský rok. Velký nárůst odhalených podvodů v Ústeckém kraji má na svědomí několik větších případů spadajících převážně do oblasti podnikatelského a životního pojištění.

Allianz pojišťovna v odhalení podvodů v pojistném přisoudila Ústeckému kraji až třetí místo. Na absolutní špičce je pražská aglomerace s 339 případy, z Ústeckého kraje je 112 podvodů se škodou 6 milionů korun.

Vymluvil se na zvěř

Česká Pojišťovna uvedla příklad pojistného podvodu, ve kterém hlavní roli hrál řidič z Ústeckého kraje.

Podle pojišťovny chtěl využít toho, že se na jaře divoká zvěř u silnic objevuje mnohem častěji než jindy. Řídil Škodu Octavii, když mu znenadání při projíždění levotočivé zatáčky z levé strany vběhla do jízdní dráhy nezjištěná lesní zvěř. Aby se střetu vyhnul, prudce strhl řízení vpravo a několikrát po sobě narazil do silničních svodidel.

Měl smůlu, protože poškození vozu i svodidel neodpovídá popsané nehodě. Podezření na spáchání pojistného podvodu se nicméně prokázalo, když i znalec v oboru dopravy konstatoval, že k nehodě a poškození vozidla i svodidel nemohlo dojít tak, jak řidič tvrdil. Nakonec se řidič přiznal, že si vše vymyslel, aby získal peníze na opravu již dříve poškozeného auta.

Trendy

Sociální problémy a nedostatek peněz i u lidí tzv. střední třídy, vedou ke snaze po „alternativním" získání finančních prostředků.

Podle policejního psychologa Josefa Kováříka bude v nejbližším období snaha lidí přijít k penězům s pomocí pojistných podvodů pokračovat.

Lze očekávat v některých lokalitách i růst úvěrových podvodů. Např. na Chomutovsku jich policie letos eviduje již na 120, na Mostecku 280.