Určitě si ještě vybavujete šílenství, které před téměř třiceti lety přinesly videohry a animovaný seriál s inteligentními bytostmi zvanými Pokémoni. V některých rodinách se to drží dodnes. A právě pro příznivce Pokémonů byla sobotní akce v Olympii. Bylo to sběratelské peklo. Byli jsme u toho, přinášíme vám ze sobotního sílenství v Olympii fotoreport, Byli jste měnit kartičky a nakupovat Pokémony ve všech možnýách podobách, třeba se najdete dále na fotkách. Prozradíme také něco o fenoménu Pokémon Go, kterému propadli lidé na Teplicku.

Chyť je všechny! Na Poké Tour si mohli všichni v rámci burzy vyměňovat, popřípadě dokupovat karty do své sbírky. Případně dovybavit domácnost dalšími dekoračními předměty ve stylu Pokémonů z Nintenda.

Návštěvníci si mohli o ně také zasoutěžit ve vědomostních hrách či při soutěžích. Mohli si také nechat ověřil pravost karet, které vlastní.

Kdo měl zájem, mohl si zakoupit spoustu dalších pokémonních záležitostí jako plyšové postavičky, hry, školní potřeby, box na svačinu, figurky a mnoho dalšího. Během pokémon akce v obchodním centru Olympie se návštěvníci také seznámili s profesionální karetní hrou a jejími pravidly. Neoblíbenějším produktem byly ale bezesporu sběratelské hrací karty.

Pokémon Go vás rozhýbe v přírodě

Zřejmě jste už také zaslechli o fenoménu s názvem Pokémon Go, který rozhýbal svět mobilních her. Hra totiž využívá mapové podklady skutečného světa a podle toho vytváří ten herní. Hráči jsou tak „nuceni" vyjít ven a pohybovat se. Doma totiž Pokémona stěží chytnete. Stačí k tomu aplikace v mobilním telefonu.

Hra kromě mapy skutečného světa využívá ještě sledování polohy, aby mohla zobrazit hráčův avatar a také další herní předměty. Díky technikám augmentované reality potom mohou hráči vidět jednotlivé Pokémony přímo ve skutečném světě a chytat je. Ve hře je přes 250 kousků, některé jsou všude, jiné jsou velmi vzácné.

Jiří Dušek u zdi Karla Kryla.
Karel Kryl má v Teplicích nejen pamětní desku, ale také narozeninovou zeď

Hra patří k oblíbeným i na Teplicku. "Chodím většinou až večer ven, když děti doma spí. V ulicích se toho dá nachytat hodně. Často se ale musíte dostat i na ne příliš přístupná místa, když chcete třeba chytit vzácnější postavičky. Ale musím říct, že mě to baví i ve 40 letech," řekl Deníku Miloš z Teplic, jeden z místních příznivců Pokémonů. Kde jsou místa, kde zaručeně nachytáte, nechtěl prozradit.

Pokémoni vznikli v Japonsku už v roce 1996. Jedná se o velmi inteligentní bytosti původně se vyskytující v japonských videohrách jedné společnosti. Postupně se z postaviček, kterých jsou teď už stovky, stal fenomén vystupující jak v původních videohrách, tak později i v animovaných seriálech, komixech a v současnosti také v mobilních hrách a aplikacích.