Toto domácí násilí na osobách se sníženou schopností obrany se děje za zavřenými dveřmi. Staří lidé často trpí agresivitou ze strany svých opatrovníků, většinou přímo od členů vlastní rodiny.

Prevenci proti tomuto druhu trestné činnosti rozvíjí Preventivně informační skupina (PIS) Policie ČR a úřady. Například policistky PIS z Litoměřic a Odbor sociálních věcí (OSV) v Roudnici nad Labem.

„Na základě dobré spolupráce se daří v Roudnici šířit mezi seniory základní pravidla bezpečnosti doma, na ulici a v dopravě.

Spolupráce se nadále prohlubuje a v současné době uvažujeme o možných způsobech ochrany starších občanů před domácím násilím a o pomoci, jakým způsobem tuto nepříznivou situaci řešit,” sdělila Deníku policejní preventistka a mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

O podcenění domácího násilí a jeho špatné kontrole hovořila také referentka OSV v Roudnici Ivana Srpová. Zdůraznila, že násilí páchané na seniorech není výjimkou.

Proč senioři mlčí?

„O násilí a týrání seniorů se skutečně hovoří jen velmi málo a přesto existuje a to v nemalém měřítku. Nepříznivý je i fakt, že mnoho seniorů, kteří jsou oběťmi špatného zacházení, nemá ponětí, že se jedná o chování nevhodné, proti kterému se mohou bránit,” sdělila Ivana Srpová.

Jak upřesnila dále, velmi častým důvodem, proč se v případě násilí na své osobě senioři zdráhají komunikovat nebo odmítají žádat o pomoc, jsou obavy a strach, že agresivita ze strany násilníka se poté začne stupňovat.

Dalším důvodem nezřídka bývá, že se stydí za jednání svých dětí, vnoučat a dalších blízkých, považují to za své selhání ve výchově a ostudu mnohdy pak považují za horší než bití.

Přitom i na tyto případy policie a sociální instituce pamatují.

Senioři se v případě týrání mohou obracet přímo na policii, městskou policii a zdravotní službu, ale také na městský úřad - odbor sociálních věcí, svého praktického lékaře nebo na k tomu určené krizové linky institucí, které provozují sociální služby a poradenství.