Odnesl si z nich věci za 100 tisíc korun, které prodal náhodným zájemcům. Když si pro nenapravitelného recidivistu policie přijela, ke všemu se přiznal. Hrozí mu dalších pět let za mřížemi.

Poslední sérii vloupání začal 39letý muž v březnu. „Vyhlédl si zaparkovaný fiat v Teplicích, ze kterého chtěl původně pouze vzít nějaké věci. Když v něm ale našel náhradní klíč, do druhého dne se s autem vozil po Teplicích a Dubí. Když pak bylo auto nalezeno, majitel zjistil, že tam chybí notebook, tablet a autobaterie,“ vylíčil případ mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

O několik dnů později vlezl v Dubí do dalšího auta, ze kterého si odnesl autorádio, reproduktory, nabíječku a také hever. Vše obratem prodal na ulici náhodným zájemcům.

Chtíč po cizím majetku ho přepadl opět v květnu, když v Teplicích vnikl do auta, ve kterém viděl ponorné čerpadlo. Seznam jeho krádeží se poté začal rychle plnit. Z dalšího vozu vzal dvě motorové pily, v jiném našel zabudovanou kameru a navigaci. O pár dnů později se vloupal do dodávky, ze které ukradl úhlovou brusku a elektrickou ruční kotoučovou pilu. Z posledního zatím prokázaného auta si odnesl autorádio a subwoofer. Není vyloučeno, že se portfolio krádeží ještě rozšíří. „Svou kořist postupně rozprodal zájemcům na ulici za zlomek skutečné ceny. Krádežemi způsobil škodu přes 113 tisíc korun, dalších 20 tisíc pak poškozením aut. U výslechu se ke všem vloupáním přiznal,“ řekl Vítek z teplické policie. 

Motoristé si ale příliš oddechnout nemohou, vyšetřování muže totiž probíhá na svobodě. I když slíbil, že už trestné činnosti zanechá, nelze do soudního řízení vyloučit další vykradená auta.

Krade se i ve větším

Naopak ve vazbě čeká na svůj trest 44letý vykradač aut z Prahy, přechodně bydlící v Mostě. Teplický recidivista byl proti němu troškař. Tomuto zloději policie po celých severních Čechách a také na Moravě prokázala od ledna skoro 60 vykradených aut. „Vytipovával si vozidla, kde byly viditelně odložené věci: kabelky, tašky, tablety, notebooky nebo i kočárek,“ uvedl vrchní policejní komisař Tomáš Gerstner. „Většinu prodal a peníze využil pro sebe a svou družku. Ani jeden nepracuje, kupovali si drogy,“ dodal. Policisté muže dopadli v Lounech a mají podezření, že auta vykrádal i v Německu. Vyžádali si proto spolupráci přeshraničních kolegů.

Dopadnout zloděje, který vykrádá auta, není zrovna snadné. Pokud není přistižen přímo na místě, lup rychle prodá na černém trhu. Teplická policie loni řešila celkem 125 krádeží věcí z aut. Objasnit se podařilo třetinu.

Doporučení policie
- nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky
- zavazadlový prostor není pro úschovu cenných věcí
- nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci
- při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené