Policisté obvinili bývalého hejtmana a poslance Jiřího Šulce. Spolu s dalšími čtyřmi lidmi ho stíhají kvůli jeho působení v pozici předsedy výboru regionální rady operačního programu Severozápad.

Současný předseda Petr Navrátil uvedl, že policisté je stíhají kvůli konkurenční doložce na 12 platů pro bývalé ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Úřad jim vyplatil 810 tisíc korun.

Správa cizího majetku

Pětici podle dokumentů, které má úřad k dispozici, policisté obvinili z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Za tento čin je může soud potrestat až dvěma roky vězení. V případě velké škody udělit trest až osm let.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták obvinění nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Provádíme úkony trestního řízení, které dozoruje Okresní státní zastupitelství v Ústí nad Labem, souvisí s podezřením z trestné činnosti ROP Severozápad, ale vzhledem k tomu, že úkony probíhají, tak v současné době žádné další informace sdělovat nebudeme," řekl.

Podle Petra Navrátila je pod smlouvami podepsaný Jiří Šulc. Policisté obvinili i Pavla Markvarta, Petra Červinku, který úřad vedl jako pověřený ředitel, a právníka úřadu Jana Martinovského. Mezi obviněnými je i současná ředitelka Jana Havlicová.

Je obviněna z toho, že nakonec peníze vyplatila Pavlu Markvartovi. Hájí se, že to udělat nechtěla a proti svému obvinění chce podat stížnost. „Radila jsem se s právníkem, jak vyplatit částku co nejmenší. Jeho stanovisko bylo, že smlouva je platná," uvedla.

Se svým předchůdcem se nakonec dohodla na vyplacení osmi, a ne dvanácti platů.

Petr Navrátil dodal, že vším se budou v pondělí zabývat členové výboru regionální rady. Pokud to prý bude možné, bude úřad chtít škodu vymáhat. O postupu se ještě ale chce poradit s právníky.

Mnoho kauz

Operační program Severozápad provází mnoho kauz. Více než rok byl kvůli nim dokonce pozastaven. Proto nejspíše úřad bude muset část peněz vrátit do Bruselu, protože je nestihne utratit. Po mnoha žadatelích také chce část dotací zpátky, protože auditoři našli v projektech řadu chyb.

Exředitele Petra Kušnierze soud již v případě jedné kauzy související s dotacemi poslal na pět let do vězení. Prokázal mu, že spolu s dalšímu lidmi chtěl po žadatelích provize z přidělených dotací.

Spolu s Pavlem Markvartem a například bývalým náměstkem ústecké hejtmanky Pavlem Koudou je kvůli dotacím stíhaný i v dalším případě. Státní zástupce je obžaloval v prosinci loňského roku. Osmi lidem v případě uznání viny hrozí trest až dvanáct let vězení. Soud s nimi by měl začít v průběhu několika měsíců. Termín  ještě není určen.