Muniční sklad v Bílině byl potenciální hrozbou. Vše bylo v pořádku do té doby, než uskladněný materiál minulé úterý 15. září po poledni skončil v plamenech. Následná exploze si vyžádala evakuaci areálu a uzavření příjezdů do města. Na to, kdo ponese za výbuch zodpovědnost a co bylo jeho příčinou, je zvědavý bývalý policejní vyšetřovatel Jaroslav Žampach. „Kdo tam byl poslední, co tam dělal a kolik tam toho bylo uskladněno. To jsou otázky, které teď musí v rámci vyšetřování zodpovědět inspekce,“ zmínil muž, který během svého působení u teplické policie vyšetřoval stovky požárů.

Generální inspekce bezpečnostních sborů, která si případ převzala a uvalila na něj pro dotčené orgány informační embargo, zatím k vyšetřování události žádné oficiální závěry nezveřejnila.

Do celé záležitosti se v těchto dnech vložil Svaz měst a obcí ČR. Jeho vedení v reakci na úterní událost požaduje, aby policie prověřila, zda samosprávy vědí o všech nebezpečných provozech na svém území. Výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková zároveň vyzve ministerstvo vnitra, aby o muničních a podobně nebezpečných skladech informovalo krajské úřady. 

„Aby byly dány dohromady bezpečnostní dokumentace a aby byli starostové obcí informováni, protože to navazuje také na přípravu územních plánů, ochranných zón a podobně,“ uvedla Radka Vladyková.

Vědět o takových prostorech, byť jsou utajované před veřejností, by podle ní měli alespoň členové bezpečnostní krajské rady. Což se v případě skladu pyrotechniků v Bílině nestalo. Nevěděl o tom kraj, vedení města ale ani hasiči, kteří mají likvidaci bezprostředních následků podobných explozí a požárů v popisu práce. „Je dobré mít v takových případech ponětí, co od toho můžeme čekat. Proto se seznamujeme s řadou areálů a míst v okrese, kde hrozí potenciální nebezpečí. Máme evakuační plány. Proto jsou cvičné poplachy, kde si prověřujeme připravenost. Nejdeme pak do něčeho neznámého,“ shrnul ředitel teplických hasičů Adolf Langer.

Policie bude i v tomto týdnu prohledávat okolí výbuchu. Zároveň žádá občany, aby se v případě nálezu munice obraceli na linku 158. Bílinští radní už adresovali policejnímu prezidentovi stížnost s apelem na to, aby se změnil postup a obce byly informovány o takto závažných věcech na jejich území, i když tak policie ze zákona učinit nemusí. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka měla policie sklad v Bílině pronajatý od Mostecké uhelné. Zkolaudovaný byl před lety jako prostor pro uložení trhavin.