Falešné úvěry, z nichž peníze obratem prosázel v hazardu či využil pro pořízení drog, už nesplácel. Muž u soudu svoji vinu uznal, trest vězení přijal.

Podobných případů, kdy finanční tíseň donutí lidi podvádět, zaznamenávají policisté na Teplicku poměrně dost. Jen za poslední dva roky jich řešili v oblasti úvěrových půjček přibližně 150.

„Jsou to případy, kdy si lidé berou půjčky či spotřebitelské úvěry převážně na nákup nějaké elektroniky a dluhy potom nesplácí,“ uvádí mluvčí teplické policie Daniel Vítek. „V převážné většině těchto případů už při uzavírání smlouvy ji podepisují s vědomím, že peníze vracet nebudou,“ dodává.

Tři mrtvá štěňátka poházená po ulicích Dubí na Teplicku.
Pitva týrání štěňátek v Dubí nepotvrdila

Zákon neporušují jenom muži. Policejní mluvčí v této souvislosti zmiňuje případ jedné nenechavé mladé Tepličanky. „20letá žena v prodejně elektra uzavřela smlouvu o spotřebitelském úvěru na nákup mobilního telefonu v hodnotě 14 tisíc korun. Prostřednictvím úvěrové karty, kterou následně obdržela, pak utratila další peníze. Při uzavírání smlouvy uvedla nepravdivé údaje o svém zaměstnání a výši příjmu. Předepsané měsíční splátky navíc vůbec nehradí,“ konstatuje Vítek.

Protože po ní zpočátku nikdo zpět peníze nechtěl, myslela si, že jí to prochází. Neodolala proto dalšímu pokušení. Uzavřela ještě jednu smlouvu o půjčce, tentokrát na nákup myčky v hodnotě čtrnáct tisíc korun.

Obchod probíhal podle osvědčeného scénáře, opět uvedla zkreslené údaje o své práci. Instituce, které ženě půjčily, se poté začaly po svých penězích shánět. Obrátily se na policii, která případ „podnikavé“ Tepličanky začala řešit. Za podvody v přibližné hodnotě 30 tisíc korun jí hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

Navštívili jsme televizní a rozhlasový vysílač Buková hora na Děčínsku. Při pořizování reportáže jsme prošli veškeré technické provozy od těch historických, které  už nejsou funkční, ale mají zde nostalgickou hodnotu až po nejnovější digitální vysílače. P
FOTO: Provoz vysílače na Bukové hoře hlídá správce už 30 let

Pokud je způsobená škoda do výše 50 tisíc korun, je za to podle trestního zákoníku sazba dva roky. V případě, že částka přesáhne padesátitisícovou hranici, je za to bez dalších okolností spojených s trestnou činností až pětiletý trest vězení.

Poskytovatel se obrací na policii

A jak se policie o podvodnících dozví? V převážné většině případů to je tak, že se na ni obrátí společnost, která poskytuje půjčky. „Nezřídka se setkáváme i s případy, že si dotyčný koupí za podvodný spotřebitelský úvěr nějakou věc a hned vzápětí ji prodá do bazaru. Vyinkasované peníze pak utratí pro svou potřebu,“ uvádí z praxe Daniel Vítek.

Poskytovatelé pochybných úvěrů si postavili svůj byznys na tom, že řada lidí si nemůže půjčit u bank. „Mají potíže například se splácením předchozích závazků, nemají dostatečné příjmy anebo jsou nezaměstnaní. Toto vše může bránit získání úvěru u banky,“ řekla Deníku už před časem finanční konzultantka Alice Krupičková. Právě nedostupnost půjček nutí lidi podvádět. A právě některé nebankovní společnosti jsou v tomto ohledu benevolentnější než bankovní ústavy.