Policisté od brzkého rána kontrolují silnice prvních a nižších tříd, které vedou do Německa. Důkladně prohlížejí dodávky a nákladní vozy. "Zatím jsme žádného migranta neobjevili," řekl ČTK před 10:00 ředitel krajské dopravní policie Jiří Ušák. Stanovišť je několik v celém kraji a policisté je průběžně mění.
Právě silnice vedoucí poblíž D8 se stávají pro migranty důležitými. Policie chce proto trasy odhalit. "Máme určité indicie o tom, že se osoby nepřepravují pouze po železnici, ale samozřejmě také po silnicích. A máme také poznatky o tom, že to nejsou pouze hlavní tahy. Naše činnost směřuje k tomu vytipovat si, využít poznatku, zjistit, kde ty kanály jsou, a případně, pokud možno, ty osoby zajistit," řekl Ušák.
Zatím jediným nelegálním migrantem, kterého policie dnes v Ústeckém kraji odhalila, je Bangladéšan, který cestoval mezinárodním vlakem z Budapešti do Berlína. "Byl převezen na služebnu cizinecké policie a zjišťujeme, zda nepožádal v některé ze zemí schengenského prostoru o azyl," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.
Od začátku roku do pondělka zadrželi policisté v kraji 241 nelegálních migrantů. Za celý loňský rok jich bylo 155. "Nejčastěji jde o občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu," doplnil Franc. Cizinci necestují jen vlaky a mezinárodními linkovými autobusy, přibývá i převáděčů. Naposledy minulý týden převážel muž z Mostu 21 Afghánců, s dodávkou ale havaroval. Migranty ale často do Německa převážejí i cizinci. "Převaděčství se vrací, protože je to docela lukrativní obchod," řekl Franc.
Policie často řeší i případy, kdy se běženci vydávají za mladistvé, a snaží se tak zabránit vyhoštění tím, že budou umístěni do ústavu pro mladistvé. Policie proto spolupracuje s nemocnicemi, které provádějí rentgeny kostí, ze kterých je skutečný věk možné zjistit. Například z dodávky na Lounsku se za mladistvé označilo osm mužů. Pod 18 let bylo ale podle France jen dvěma z nich.