Shromáždění proti islamizaci v ČR v Teplicích uspořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Původně jsme o této události nechtěli v tak obšírné míře informovat, neb se zpočátku na náměstí Svobody jednalo o určitou formu předvolební kampaně. A přízeň médií by tak DSSS měla od novinářů na rozdíl od ostatních stran teď před volbami zadarmo. Nicméně protože v pozdějším čase došlo v šanovském parku k zásahu policie, uvádíme některá další fakta ze soboty v Teplicích.

V průběhu pochodu městem, což je pro DSSS typické, měla v šanovském parku zhruba stovka příznivců pravicové DSSS konflikt se stejně početnou skupinou levicových anarchistů. Do přímého střetu policie ale obě skupiny nepustila.

Zadržela dva mladé muže z řady rebelů, kteří hodili směrem k předsedovi DSSS Tomáši Vandasovi umělohmotné lahve s pivem. „Byli zadrženi pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití a neuposlechnutí výzvy," uvedl Daniel Vítek z teplické policie.

Demonstrace v šanovském parku, DSSS proti místním extremistům.Anarchisté se k islámu nevyjadřovali, nepřátelsky naladění byli zejména vůči Vandasovi. I když občas své prostesty zpestřili pokřikem: Šanov je náš". I tak to ale bylo směřováno nikoli k Arabům, spíše ke stoupencům Vandase.

Paradoxem bylo, že právě Arabové si vše natáčeli na své telefony a docela tím bavili. Neoficiální zprávy hovořily o tom, že právě arabské klientele v Teplicích bylo doporučeno v sobotu nevycházet v inkriminovaném čase ven a spíše se zdržovat mimo šanovský park.

Ještě před samotným pochodem krajní pravice zadržela policie dva její příznivce, které podezírá také ze spáchání přestupku. Jeden neuposlechl výzvy a druhý měl u sebe transparent s hanlivými výrazy. Jednoho člověka policie předvedla na služebnu ke zjištění totožnosti. Policie před akcí zajistila i několik zbraní. Jeden muž měl u sebe dokonce mačetu, dvě starší vzduchové pistole, sekerku, nože a zábavnou pyrotechniku.

DSSS akci svolalo údajně jako reakci na stále narůstající problém islamizace naší země. Sdružení Islám v ČR nechceme se od aktivity Vandasovců distancovalo, a uvedlo to také jasně na svém facebookovém profilu: "NEBYLA to akce IvČRN. Ona to podle lidí z místa nebyla ani moc akce DSSS ("Vandasovců"), ti to sice pořádali, ale mezi účastníky převažovali naštvaní Tepličané, kteří by nejspíš podpořili každou anti-islámskou akci."

Demonstrace v šanovském parku, DSSS proti místním extremistům.Obě skupiny během sobotního odpoledního střetnutí v šanovském parku uklidňoval početný antikonfliktní tým, po celé trase na pochod dohlížely desítky městských i státních policistů. Celou situaci monitoroval z nebe vrtulník i speciální policejní dodávka, kterou policie  nasazuje právě na demonstrace a shromáždění. Bylo vidět, že se na sobotní akci a hrozící nebezpečí z konfliktu názorů a fyzických útoků policisté dobře připravili a nic nepodcenili.

Po skončení demonstrakce už byl ve městě klid. A rusky mluvící lidé na terase restaurace Pod lampou, která je přímo v dění v šanovském parku, mohli dále pokračovat ve své soukromé zábavě. I když tím, co se před jejich očima dělo odpoledne, se poměrně dobře bavili.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Poznámka pod čarou: V celém článku se hovoří o šanovském parku, což je v Teplicích zažité označení pro tento park. Oficiální název, pod kterým toto místo najdete na mapě, je Sady československé armády.