Za vše se ještě před začátkem pořadu Václav Moravec omlouval a přiznal, že chtěli útokům během vysílání předejít. „Udělali jsme pořad po vzoru BBC," vysvětloval. Podle něho jsou nutná i bezpečnostní opatření. „Někde nám do pořadu nosili i dlouhé nože,"dodal. Povolené nebyly ani propagační materiály.

Každý z lídrů také musel podepsat slib, který bude moci veřejnost do roka a do dne zkontrolovat. Byly rozdány tužky. „Prosím nenechávejte si je a zase vraťte, i když je to u nás takový folklór," žertoval s lídry Moravec v narážce na aféru, kterou se proslavil prezident Václav Klaus.

Po začátku vysílání ale šel již humor stranou. Hned první téma bylo vážné a politici se nevyhnuli ani ožehavé otázce: Kdo bude platit sankce, které kvůli kauzám s dotacemi bude požadovat Evropská komise zpět? Dopadne to na ty, kteří dotace dostali a spoléhali na ně. Jde o o 2,5 až 3,5 miliardy korun.

Platit sankce z krajských peněz s výjimkou krajských projektů odmítá hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). „Zaplatit by to měl ten, kdo udělal chybu. Tedy příjemci dotací," prohlásila Vaňhová.

„Pokud na to kraj nebude mít peníze, budou se na tom zvýšenou měrou muset podílet ti, kteří dotaci dostali," uvedl lídr komunistů Oldřich Bubeníček. Maximální sankci by kraj podle něho neměl.

Podle lídra ODS by kraj nějaké peníze dát mohl. „Částka by se mohla pohybovat kolem 1,6 až 1,8 miliardy korun," uvedl Vladislav Raška.

Podle průzkumu si ale většina lidé myslí, že by sankci měl zaplatit stát. Jen 39 procent se domnívá, že by to měl být kraj.

Co slíbili?
Karola Haasová (TOP 09).

Karola Haasová

TOP09 a Starostové

Ordinační hodiny u hejtmana, rodné listy zakázek s hlasováním politiků.
Petr Kotáb (DSSS).

Petr Kotáb

DSSS

Vyšší bezpečnost, zákony k vytvoření pracovních míst, stopka gaunerům a kriminálníkům.
Jirí Zelenka (Severoceši.cz).

Jiří Zelenka

Severočeši.cz

Odstranění korupce na krajském úřadě, Romové začnou pracovat.
Jana Vaňhová (ČSSD).

Jana Vaňhová

ČSSD

500 pracovních míst v příspěvkových organizacích, 2 investory do Triangle, zachovat onkologické centrum.
Vladislav Raška (ODS).

Vladislav Raška

ODS

Stop zadlužování kraje, samostatná gymnázia, otevřený úřad, přímé přenosy ze zastupitelstva.
Oldrich Bubenícek (KSČM).

Oldřich Bubeníček

KSČM

Poradní orgán hejtmana pro seniory a zdravotně postižené občany.