„Všechno tu sabotuje dlouholetý starosta. Chce vládnout dál, i když v předchozích volbách většinu nezískal,“ rozčilovala se v pondělí v obci jedna z obyvatelek. „Je to začarovaný kruh, škoda mluvit,“ snažila se žena zoufale mávnout rukama, ve kterých svírala ucha tašek s nákupem.

Újezdeček je malá obec sousedící s Teplicemi, která má jen 755 voličů. Loni po řádných volbách se tam zvolené zastupitelstvo rozpadlo, ze sedmi zbyli jen čtyři zastupitelé, ostatní složili mandát. Ze zákona potřebuje zastupitelstvo pro řádné fungování 5 členů.

Podobná situace se opakovala letos na jaře. Důvodem jsou vzájemné neshody mezi jednotlivými stranami. Stávající starosta Petr Pokorný nechce přepustit kormidlo opozici. Ta, i když má početní převahu, nezískala ani v jednom z předchozích hlasování dostatečný počet lidí na vládnutí.

Volební historie v teplickém okrese něco takového nepamatuje. „To, že by lidé čekali takovou dobu na nového starostu, minimálně za posledních 20 let nikde nebylo. Na obcích se vždy nakonec nějak domluvili,“ potvrdila Eva Michálková, která se řadu let starala o volby na teplickém magistrátu.

V sobotu tak bude v Újezdečku třetí volební kolo. Do něj si podaly kandidátku čtyři strany a hnutí – Sdružení nezávislých kandidátů, ČSSD, Za lepší Újezdeček a KSČM.

Jak to dopadne, nechce nikdo veřejně předvídat. V hospodě u piva se ale mluví o tom, že hodně lidí je z toho všeho už unavených, takže k volbám nepůjdou, což by mohlo hrát do karet dosavadnímu starostovi. Opozice to ale vzdát nehodlá.

Nejvíce procent hlasů loni v říjnu i letos v březnu získalo Sdružení nezávislých kandidátů vedené dosavadním starostou Petrem Pokorným. Nejprve získalo v sedmičlenném zastupitelstvu dva mandáty, napodruhé tři. Starosta ale vždy přišel na ustavující zasedání, kde přečetl prohlášení o rezignaci ještě před jeho začátkem. Zastupitelstvo tak zůstalo jen se čtyřmi řádnými členy. Druhé skončilo v březnu i na podzim hnutí Občané České republiky se dvěma mandáty, po jednom získali komunisté a uskupení Pro změnu.

Kontroverzní starosta Petr Pokorný se k volebnímu dění v obci příliš nevyjadřuje, s médii nekomunikuje. Pro své postoje má jasný argument. „Nehodlám předat obec někomu, kdo mě neustále osočuje,“ okomentoval v březnu důvody předložení své rezignace. S opozicí, která to vidí jinak, mluvit nechce. „Nějak zvláště s námi nekomunikuje, přitom z naší strany je ruka otevřená,“ konstatoval v březnu po ustavujícím zasedání za protistranu Květoslav Koutník.

Život obce je už tři čtvrtě roku omezený. Funguje ve stavu rozpočtového provizoria legislativní nouze, což komplikuje schvalování peněz potřebných po rozvoj.