Naopak snaha ČSSD prosadit Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí by vládní stranu podle něj mohla poškodit.

Jaká je situace v regionech měsíc před komunálními volbami?
Obecně lze říci, že voliči jsou naivní. Proto ANO získá asi nejméně dvacet procent hlasů, ale dost mohou získat ve volbách i Piráti. Okamurova SPD sebere nějaké hlasy KSČM, protože KSČM už dávno není ideovou stranou a dlouhodobě získává jen část protestních hlasů. Ostatní přešli k Okamurovi a Pirátům.

Jaké jsou šance těchto stran v menších městech a obcích?
ANO a Piráti budou mít problémy s množstvím místních stran a hnutí vznikajících účelově jen kvůli místním volbám. Okresní či krajské minihnutí mají programy šité na míru tomu, co chtějí lidé momentálně ve městě změnit, nebo o tom alespoň mluvit.

Mají volby potenciál něco změnit?
Malých hnutí je hodně, každé počítá s nějakými hlasy. Další voliče získají též dlouhodobě zavedené strany. Čili, po volbách budou vznikat nesourodé koalice, jako když kočička s pejskem pekli dort, ale to neznamená, že některé místní stranické slepence nebudou funkční a efektivní.

Budou koalice nestabilní?
Povolební koalice, zvláště ve velkých městech, nebudou mít nic společného s tím, co slibují voličům. Koalice se shodne na málo tématech, ale relativně snadno se dohodnou o rozdělení prebend a obročí.

Jak dopadne ODS?
Obliba ODS je teď okolo třinácti procent. Ale to se týká voleb do poslanecké sněmovny. Ve stejný výsledek doufají i v komunálních volbách. Ale dosáhnout toho mohou jenom v některých okresech, kde mají osobnosti, dlouhodobě důvěryhodné reprezentanty a ještě důvěřivější voliče.

Ovlivní komunální volby nějaké celorepublikové téma?
Sebevražednou je tvrdohlavost ČSSD, že chce mít z Miroslava Pocheho ministra zahraničí. Jako politik je nesympatický s pověstí pražského mafiána a byl až příliš tolerantní k nelegálním migrantům. Předpokládám, že to ČSSD v komunálních volbách poškodí.