„Ve 36. týdnu těhotenství se mému gynekologovi nelíbily hodnoty naměřené z krve a poslal mě na pozorování do teplické porodnice. Tam jsem se dozvěděla, že je nezbytně nutné těhotenství okamžitě ukončit. Začaly mi selhávat játra, ledviny," popisuje průběh svého těhotenství do té doby zcela zdravá maminka Míši Vendula Vinšová. „Byl mi proveden císařský řez a jen díky včasnému zásahu lékařů jsme byly s dcerou obě v pořádku a svou bitvu vybojovaly." I když malá Míša, která měřila 40 cm a vážila 1,6 kg, se musela poprat i s dalšími zdravotními problémy, dnes je to zdravá veselá holčička, která je miláčkem celé rodiny.

„ Následně jsem se setkala s paní doktorkou Studenovskou, která mě informovala, že bude nutné sledovat funkci mých ledvin. K mému velkému štěstí a úlevě se hodnoty postupně vrátily do normálu a při dalších kontrolách již bylo vše v pořádku. I přesto však již tři roky docházím na pravidelné kontroly na nefrologii. Díky paní doktorce a celému týmu lékařů a sestřiček nemám ze svého porodu traumatizující zážitek, ale beru jej jako obrovskou životní zkušenost. Nemám ani obavy z dalšího těhotenství. Věřím, že vše bude jak má a společně to zvládneme," shrnuje své zkušenosti s Dialyzačním střediskem v Teplicích pacientka Vendula Vinšová.

20 let dialyzačního střediska v Teplicích

Svou historii začalo dialyzační středisko B. Braun Avitum Teplice psát 1.11. 1994 a za tu dobu prošlo velkým vývojem nejen v péči o pacienty, ale také v poskytovaném komfortu. Před 20 lety byly Teplice první vlaštovkou, dnes už má nadnárodní koncern B. Braun v České republice a na Slovensku 32 středisek.

Během dvaceti let prošlo Dialyzačním střediskem v Teplicích celkem 867 pacientů, z toho 77 bylo úspěšně odtransplantováno. „Provedli jsme 206 tisíc dialyzačních výkonů a v ambulantní péči máme 1900 pacientů. V současnosti má středisko k dispozici 24 lůžek, což je o 11 vice než před 10 lety. A změnil se i způsob léčby. Původní hemodialyzační přístroje Secura byly vyměněny za moderní Dialogy a stále větší prostor dostávají před klasickým dialyzačním ošetřením účinnější hemodiafiltrační ošetření. Díky vysoké úspěšnosti léčby již dialyzační středisko pomohlo celé řadě pacientů vrátit se zpátky do života.

Jen málokdo si dokáže představit, jak náročná dialýza pro pacienty je. Hemodialyzovaní pacienti na středisko dochází většinou třikrát týdně a stráví zde při každé návštěvě minimálně čtyři hodiny. Za rok tak na středisku stráví více než 624 hodin, tedy celých 26 dní. Během tohoto času se mezi pacientem a zdravotníkem vytváří bližší vztah, než bývá obvyklé. Známe totiž nejen jejich zdravotní anamnézu, ale mnohdy s nimi sdílíme i jejich osobní problémy. Někteří pacienti k nám dokonce dochází již od našeho otevření," popisuje svoji každodenní práci na středisku paní primářka Marie Studenovská.

Byla to právě ona, kdo inicioval setkání na téma onemocnění ledvin v těhotenství, na kterém se ve středu v Teplicích sešly lékařské špičky oboru nefrologie.

Těhotenství při dialýze je vzácné

„Na našem dialyzačním středisku jsme řešili osm desítek pacientek, které s vážným onemocněním ledvin otěhotněly. Pokud jsou ve stavu, kdy ještě nedošlo k selhání ledvin, pravidelně sledujeme jejich hodnoty a ve spolupráci s gynekology děláme vše pro zdraví matky i plodu. Pokud však pacientce již ledviny selhaly a dochází na dialýzu, pak je těhotenství kvůli hormonálním výkyvům velmi vzácné a rizikové," říká Marie Studenovská, primářka teplického dialyzačního střediska B. Braun Avitum. Přiznává, že je to vždy stres a obrovská zodpovědnost. O to větší radost ale pak je, že se žena svého vytouženého miminka dočká. Drtivá většina z osmdesáti těhotenství dopadla dobře, pouze tři těhotenství bylo nutné dialyzovat. Všechny tyto maminky ale chodí do centra na pravidelné kontroly dál.

Ačkoli je tělo zdravé ženy dobře vybavené, aby bylo schopné donosit a porodit zdravé dítě bez negativních důsledků pro sebe sama, nastávají během těhotenství v ledvinách a vývodných močových cestách změny, které jsou sice fyziologické, ale u žen s nemocnými ledvinami mohou vést až ke kritickým potížím. Ty zvyšují riziko předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti, nitroděložního úmrtí dítěte vlivem snížení přívodu kyslíku, ledvinného a mozkového krvácení či hematologických komplikací. Problémy s ledvinami, které se podobně jako to bylo v případě Venduly Vinšové projeví až v těhotenství u jinak zdravých žen, se týkají 6-8 % těhotenství. Verzí, co je příčinou, je několik. Za dvě stě let, co je tento problém znám, ale přesná příčina zůstává otázkou.

„Během těhotenství se v organismu nastávající matky odehrává řada změn, které jsou v těhotenství velmi specifické. Pokud se objeví odchylky od správného fungování ledvin, je nutné nemocnou pečlivě vyšetřit nefrologem a dle výsledků zvážit další postup. Ten musí být velmi individualizovaný, neboť nelze určit jednotný a vždy platný postup. Doporučení o dalším postupu závisí mimo jiné i na stupni těhotenství. Lékaři musí vždy zvažovat rizika nejen pro plod, ale především pro matku. V ojedinělých případech, při závažných onemocněních ledvin, je nutné těhotenství ukončit," uvedla v Teplicích MUDr. Eva Jančová, vedoucí lékařka ambulantního oddělení. Kliniky nefrologie VFN a 1. LF UK v Praze.