Smutná vzpomínka na blízké, vykřičník varující před dalším neštěstím i nebezpečná nástraha pro řidiče. Pomníčků je kolem silnic v teplickém okrese nespočetně. Většina z nich ale byla postavena načerno.
Dopravních nehod, které končí smrtí, na českých silnicích ubývá. Podle policejních statistik byl počet tragédií za letošních prvních sedm měsíců nejnižší od počátku devadesátých let.

Křižovatka na E55 u Bystřan, silnice z Duchcova do Háje, v Teplicích u nemocnice nebo například silnice v klesání pod Bořislaví, to všechno jsou místa, kde je možné vidět křížky připomínající dopravní nehodu s tragickým koncem. A takovýchto pomníčků je v okrese více.
Podle lidí z Českého sdružení obětí dopravních nehodprávě pomníčky mohou působit preventivně. Policie je ale na druhé straně. Odvádějí pozornost řidičů.
Již léta jsou předmětem sporu. Mnozí by je raději neviděli, neboť hořící svíčky mohou způsobit požár a také křížky s kameny prý vadí při sečení trávy.
Najdou se však i lidé, kteří v existenci pomníčků vidí důležité varování nezodpovědným řidičům. Podle policistů pomníčky nejsou povoleny, ale na dopravní nehody nemají vliv.

„Nevíme ani o žádných místech, kde by bránily výhledu v křižovatkách. Tomu spíše brání přítomnost pozůstalých při výročích, kteří se na těchto místech pravidelně scházejí,“ shodují se dopravní policisté.
Pro pozůstalé tato smutná místa znamenají připomínku bolestné tragédie. Tito lidé mají potřebu označit bod, kde naposledy vydechl jejich milovaný člověk. Přinášejí sem květiny a zapalují svíčky a takovéto místo pro ně má mnohdy stejný význam, jako skutečný hrob.
Pietní místa u silnic však vznikají načerno, bez povolení. Není totiž žádný předpis, který by podobné situace řešil. Úřady malé pomníčky prozatím tolerují, ale křížků u cest rychle přibývá a nabízí se otázka, kde je hranice této vstřícnosti.