Podle některých zastupitelů by ale radnice měla poplatky pro obyvatele zavést. „To, co mají lidé zadarmo, toho si stejně neváží, řekl zastupitel Petr Měsíc. „Všechno platí město místo toho, aby peníze byly použity nějak smysluplně," dodal na pátečním jednání zastupitelů na magistrátu.

Primátor Jaroslav Kubera na to reagoval, že tímto nechce zvyšovat daňovou zátěž lidí. „Říká se tomu sice poplatek, ale ve skutečnosti je to normální daň z odpadu. A my už nechceme zvyšovat daně. Díky hospodaření si to dovolit můžeme," podotkl.

Opoziční zastupitel Tomáš Jarolím přišel s tím, že by tyto poplatky mohly vybírat technické služby, a město by s tím nemělo žádné problémy.

Reakce vedení města ale byla taková, že by pak byly na popelnicích zámky a ti co platit nechtějí, by dělali bordel různě v ulicích a nebo by to házeli k sousedům.

Vše se mlelo okolo rozpočtu na příští rok, který prošel.

Teplice v příštím roce zaplatí téměř 140 milionový schodek v rozpočtu z fondu rezerv z minulých let.

Prakticky se tak děje už několik let, že příjmy nejsou tak vysoké jako výdaje. Ale pořád je z čeho brát.

Někteří opoziční zastupitelé ale upozorňují, že tomu tak už brzo nebude. Například Tomáš Jarolím poukazuje na to, že město privatizací bytového fondu naspořené peníze utrácí krytím schodku v rozpočtu a na nějaké investice k pořádnému rozvoji města chybí zdroje.

„Jde o peníze z masivního prodeje majetku a tyto úspory by měly být přednostně využity na rozvoj města, rozhodně ne na jeho běžný chod," řekl Tomáš Jarolím.

Teplice mají na účtech přes 440 milionů korun, nemají žádné dluhy a nečerpají žádné úvěry.

Podle primátora jsou to ale prostředky ušetřené díky dobrému hospodaření. „Žádné peníze z privatizace už dávno nemáme, byly dávno proinvestované. Pokud si to nepamatujete, tak jsme za ně postavili mimo jiné 50 kilometrů bezbariérových komunikací," reaguje Jaroslav Kubera.

Podobně jako každý rok, i letos se během diskuze ohledně rozpočtu dotkli zastupitelé využívání či spíše v případě Teplic nevyužívání dotací.

Dosud město žádalo jen o dotace z národních fondů, například na zateplení škol a školek.

V případě zimního stadionu primátor nevyloučil ani žádost o evropské dotace, které dosud odmítal. „Rádi bychom vzali i evropskou, i když tam i při nejlepší víře riskujete, že přijde někdo a řekne, že jste udělali něco jinak, než on si představoval, a vrátíte celou dotaci a ještě dostanete pokutu. A to je ten lepší případ, v tom horším si pro vás přijde policie," řekl Kubera.

Zadlužovat se město, třeba že by si vzalo úvěr u banky, podle primátora nebude. „Dokud tady budu já, tak nic takového. Podívejte se okolo nás, jaké mají města problémy s dluhy. Teplice jsou na nule, do žádného mínusu se nedostanou."

Návrh rozpočtu pro radu města a potažmo zastupitele ke schválení připravoval se svými kolegy Roman Jodas, šéf odboru financí.

V komentáři k připravenému návrhu vyzdvihl také položky, které na výdajích seberou nejvíce peněz. Jen dotace na dopravní obslužnost bude příští rok činit téměř 50 milionů korun. Na čištění a zimní údržbu komunikací to bude skoro 30 milionů korun. Na údržbu zeleně a novou výsadbu půjde z pokladny města příští rok 24 milionů. Na zateplení dvou základní škol (Maršovská a Verdunská), i když tady by měly pomoci i dotace od státu, půjde dalších více než 80 milionů.

V globále vzato, na podporu školství, kultury, bezpečnosti a sportu v Teplicích půjde příští rok skoro 250 milionů korun, což představuje 30 procent celkových výdajů.

I letos by měly podle původních plánů Teplice hospodařit se schodkem. Schválený rozpočet počítal s příjmy 723,7 milionu a výdaji 863,3 milionu korun. Nakonec ale město zřejmě skončí v plusu. Přebytek by měl být téměř dva miliony korun.