Usnesení o tom zastupitelé odhlasovali celkem v klidu. Pro zrušení hlasovalo 49 zastupitelů, 5 komunistů se hlasování zdrželo.
Hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD) rozhodnutí odůvodňuje vyjádřením Evropské komise, jenž navrhla jen dva možné způsoby řešení, jež by byly v souladu s pravidly veřejné podpory. „A to hradit poplatky ve všech zdravotnických zařízeních bez ohledu na zřizovatele, anebo tyto poplatky neproplácet vůbec.“

To, že každý bude muset platit v nemocnici ze své kapsy, někteří těžce nesou. Třeba Eliška Novotná. „Měli to jenom jako lákadlo. Dneska na obyčejné lidi všichni kašlou,“ myslí si o tom.

Většina oslovených Ústečanů ale s tímto krokem souhlasí. „Za ty peníze už by bylo dost opravených silnic, nová škola nebo oprava nemocnice v Ryjicích. Proplácet lidem regulační poplatky byl čirý nerozum,“ soudí o tom naopak Mirek Drbal.

Pro nemocnice Krajské zdravotní nebude podle mluvčího Jiřího Vondry zrušení daru Ústeckého kraje představovat nic mimořádného. Zmizí prý jen administrativa s tím spojená. „Na pacienty nebude mít opatření žádný dopad. Kromě toho, že budou muset regulační poplatky platit sami,“ dodal Vondra.

O tom, na co budou ušetřené prostředky z krajské kasy použity, ještě podle krajského radního Petra Bendy (ČSSD), není zcela rozhodnuto.
„Ušetřené peníze použijeme třeba v sociální oblasti a na opravy majetku,“ řekl Benda, který je zároveň předsedou představenstva Krajské zdravotní. Co se týká receptů v krajských lékárnách, tam se podle Bendy nic nezmění. Pacienti nadále nebudou muset poplatek hradit.

Poplatky tam lidem kraj neproplácel, zvolil formu marketingové akce, kdy Krajská zdravotní lidem dávala slevu na léky v ceně poplatku.
Vicehejtman Arno Fišera po hlasování uvedl, že by se nebránil podpořit plošné proplácení poplatků za pacienty ve všech zdravotních zařízeních v celém kraji, ale že tomu brání hospodářská situace.

„Chybí nám miliarda korun v krajském rozpočtu. Kdybychom ji měli, dalo by se s ní pracovat,“ řekl k tomu Fišera. „Sociální demokracie musí ale dokázat, že umí být dobrým hospodářem, a když je to potřeba, přistoupit i k nepříjemnému rozhodnutí.“