Teplice si jako kulturně založené město vybrali zkušebně už předloni a počet zájemců, kteří přicházejí nabídnout svá umělecká díla do aukce nebo zjistit, zda má obraz či šperk po prababičce nějakou uměleckou hodnotu, stále přibývá.
„V nabídce opět převažují obrazy, ale musím říct, že si velmi vybíráme a řada lidí proto odchází zklamaných,“ uvedl odborný znalec na výtvarné umění PhDr. Jan Nízký.
„Do aukce jsme kromě velkého obrazu moře od Josefa Píseckého přijali obrazové rámové hodiny z 1. poloviny 19. století, kde na věži je číselník ukazující čas a strojek, hrající melodii. Je tu také hezký reliéf od Stanislava Suchardy nebo hedvábný turecký koberec,“ ukázal nám J. Nízký s tím, že víc zájemců očekávají až druhý den. Také odbornice na šperky Hana Šimonová se těšila, že se nějaký opravdu zajímavý kousek ještě objeví.
Příjem předmětů v Teplicích se poprvé uskutečnil v roce 2008. Podle expertů patří lokalita severních Čech mezi umělecky zajímavá místa, což potvrdil i loňský příjem předmětů.
„Právě z Teplic putoval do naší aukce porcelán, který u české i zahraniční klientely sklidil obdiv. Věříme, že se nám na severu Čech opět podaří objevit pár exkluzivních kousků,“ uvedla Dr. Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum.
Lidé do hotelu Prince de Ligne ale nepřinášeli jen konkrétní umělecké předměty. Mnozí se přišli pouze poradit nebo přinesli fotografii svého starožitného nábytku. I na ten mají v Praze specialistu.
„Chtěla bych od vás radu,“ přinesla jedna ze zájemkyň o odborné poradenství v době naší přítomnosti odborníkům knihu. V jejím obalu byly uloženy fotografie z obsazení Rakouska i se speciálními brýlemi na jejich prohlížení. Ta sice nemá podle Dr. Nízkého šanci uspět v aukci, svoji hodnotu ale rozhodně má.
Dražba předmětů, které odborníci vybrali během úterý a středy v Teplicích, bude v Praze 22. května. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách aukčního domu Dorotheum.