Letos má ještě méně zakázek než v krizovém roce 2009 a od letošního dubna byli zaměstnanci často na neplaceném volnu.

I díky tomu je hospodaření firmy stále vyrovnané. „Nemít alespoň asijská odbytiště cibuláku, už tu nejsme, řekl pro ČTK ředitel firmy Vladimír Feix.
Porcelánky v Česku i Evropě stíhá v posledním desetiletí pokles tržeb a ekonomické potíže.

Řada z nich postupně ukončila výrobu, zbytek se potýká s odbytovými problémy a jen stěží hledá nové trhy a produkty. Firmy sráží silná koruna, čínské plagiáty i změna preferencí spotřebitelů.

Poslední důvod je patrný i v Českém porcelánu, který patří mezi čtyři producenty cibuláků na světě. Zhruba polovinu produkce vyváží do zahraničí, včetně východní Asie.

„Letos je u nás situace ještě o něco horší než vloni, a to už jsme si mysleli, že je vrchol krize. Přežíváme, a když máme málo zakázek, jsme všichni - včetně mě - doma a zadarmo. Zaměstnanci si uvědomili, že je lepší pomoci firmě takto,“ řekl v rozhovoru představitel porcelánky Vladimír Feix.
Nejhorší byl prý duben a květen, od června už firma zase vyrábí naplno a při tom by měla vydržet až do konce roku.

Český porcelán vloni utržil 150 milionů korun, letos čeká ještě o osm až deset procent méně.
Hlavní podíl na propadu má pokles vývozu do Ruska, prý kvůli tamějším celním opatřením.

„Podle mých informací se tam teď platí za kilogram porcelánu clo ve výši devět dolarů. Vloni jsme na jaře vyvezli do Ruska šest kontejnerů, letos dva,“ řekl Feix. Nezvyklé nízké zůstávají prodeje i v Německu, a tak firmu krom domácího trhu drží hlavně Korea a Japonsko. „Je nemít, tak už nevím, co by s námi bylo,“ přiznal. Přesto si firma nevede špatně. Díky solidaritě zaměstnanců by měla i letos hospodařit beze ztráty a nebude asi ani propouštět - počet zhruba 300 zaměstnanců je stabilní už několik let.

Čtvrtý rok se navíc obejde i bez překlenovacích úvěrů od bank, s nimiž má prý špatné zkušenosti, a tak se raději financuje jen z vlastních zdrojů. Český porcelán se může „opřít“ i o sběratele cibuláků, kterých je podle odhadů v Česku až 8000. „Letos půjde na trh sedm nových tvarů, které si koupí právě sběratelé. To ale vydrží tak dva tři měsíce,“ řekl Feix. (čtk)