Sbírka, kterou inicioval sociolog Ivan Gabal a zprostředkovala ji organizace ROMEA, přinesla škole 225 tisíc korun.

SBÍRKA MÁ PROPOJIT LIDI

Peníze od organizace ROMEA převzala ve středu ředitelka školy Marcela Prokůpková. O jejich využití už má jasno. „Část použijeme na vybavení, například na tablety pro prvňáčky. Zbytek využijeme pro vzdělávání školáků i učitelů,“ řekla.

Předaných 225 tisíc je polovinou částky, kterou ROMEA vybrala v rámci celorepublikové kampaně. „Druhá polovina půjde na náš stipendijní program pro romské studenty, vysokoškoláky a středoškoláky, kterým ROMEA poskytuje pomoc od roku 2016,“ přiblížil ředitel organizace Zdeněk Ryšavý, podle kterého bylo hlavním smyslem sbírky propojit lidi, jimž se útoky na děti nelíbí.

„Kdo přispěl, dal tím najevo i svůj postoj k vlně nenávisti, jež se proti té škole zdvihla,“ potvrdil Ivan Gabal.

Do kampaně se zapojila také ombudsmanka Anna Šabatová. „Když jsem se o těchto útocích dozvěděla, byla jsem z toho frustrovaná. Považuji takovéto výjevy za nebezpečné selhání, které nás vede někam, odkud nemusí být cesta zpátky,“ uvedla při besedě ve škole. Sama na děti přispěla ze svého soukromého účtu.

Předání peněz a následné besedy se zúčastnil i tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. „Posílat někoho do plynu je zcela nepřijatelné. A to především s ohledem na minulost,“ prohlásil Kraus.

LAXNÍ POSTOJ POLITIKŮ

Další peníze získá škola ze sbírky, kterou mezi svými kamarády zorganizoval spisovatel a podnikatel Patrik Zandl. Podařilo se vybrat 590 tisíc korun. Impulsem k charitě byl podle Zandla laxní postoj politiků.

„Čekal jsem, že to nějak začnou řešit a za školu se postaví. Nikdo z politiků ale proti těm nenávistným výrokům neprotestoval,“ podivuje se podnikatel v oblasti IT. „Takže jsme se ozvali my, obyčejní lidé. Řekli jsme si, že by bylo hezké vybrat pro ty děti nějakou částku a poslat je třeba na hory,“ dodal Zandl.

To, že právě tyto peníze škola využije na ozdravné či vzdělávací pobyty, potvrdila i ředitelka Prokůpková. „Děti se pojedou podívat třeba do centra IQLandia, kam by se jinak asi nedostaly,“ slíbila ředitelka.

Kauza prosetické základní školy
Nenávistné vzkazy vůči teplické ZŠ Plynárenská a jejím žákům se loni objevily na Facebooku poté, co Teplický deník zveřejnil v rámci projektu Moje první školní tablo snímek první třídy složené hlavně z romských, vietnamských a arabských dětí. Případem rasistických útoků se zabývala teplická policie, nyní prověřuje tři podezřelé. Nikdo z nich dosud nebyl obviněn.